مجسمهٔ خالو حسین کوهکن -  Hossein Kohkan - Statue

مجسمهٔ خالو حسین کوهکن، ساختهٔ بشیر ناصری

«بشیری ناصری» مجسمه‌ساز، طراح و نقاش شهیر شهرستان پاوه است که قبل از این آثار چون ساخت پیکرهٔ مولوی کرد و میرزا عبدالقادر پاوه‌ای در پاوه، هم‌چنین مجسمه‌هایی چون استاد مظهر خالقی، ماموستا پیرمێرد و قالە مەڕە را در کارنامهٔ درخشان خود دارد. او که اصالتاً اهل روستای خانقاه از توابع شهرستان پاوه می‌باشد، در آخرین اثر هنری خود مجسمه‌ای ۱ متری از «خالو حسین کوهکن» مشهور به فرهاد ثانی (یا دوم) را که از جنس سنگ می‌باشد ساخته‌است.

حال شما به مصاحبه‌ای با ایشان که توسط خبرنگار خبرگزاری پاوه‌پرس، میلاد یوسفی انجام گرفته دعوت می‌نمایم.

استاد بشیر ناصری

بشیر ناصری، منبع: صفحهٔ فیس‌بوک ایشان

بشیر ناصری در گفت‌وگو با خبرنگار پاوه پرس از علاقه‌ی شخصی خود به خالو حسین کوهکن گفت و در ادامه افزود: مجسمه‌ای که از خالو حسین طراحی نموده‌ام به پیشنهاد فرد یا نهاد خاصی نبوده و بنده این مجسمه را بر اساس علاقه شخصی خویش درست کرده‌ام.

ناصری در خصوص جزئیات آخرین اثر هنری خود خاطر نشان کرد: ساخت این مجسمه فعلا در اندازه‌ی ۱ متر ساخته شده‌است و در نظر دارم که آن را در منزل شخصی خود در پاوه نگهداری نمایم.

وی این مجسمه را فیگوراتیو و از جنس سنگ دانست و در پاسخ سوال خبرنگار ما مبنی بر این که آیا این مجسمه قابلیت نصب شدن در سطح شهر پاوه یا بانه‌وره را دارد افزود: اندازه این مجسمه برای نصب شدن در سطح شهر کوچک است و جهت استفاده از آن در محیط شهری لازم است آن را در سایز ۳ تا ۴ متر بسازم.

ناصری در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما: «آیا قصد اهداء این مجسمه را به خالو حسین دارید؟» گفت: بنده به خالو حسین ارادت و علاقه خاصی دارم و از قبل در نظر داشته‌ام که مجسمه‌ای را که مناسب با فضای غار ایشان باشد طراحی نمایم؛ اما مجسمه‌ی فعلی که در اندازه‌ای طراحی شده، مناسب فضای مذکور نیست و در اصل برای اندازه ۴ متر طراحی شده است که در صورت نیاز و درخواست مسئولین ساخت آن را آغاز می‌نمایم.

وی باتوجه به جایگاه ویژه مادر در فرهنگ هورامان برای شهر پاوه چند ایده از جمله ساخت مجسمه ی مادر را مطرح نمود که در آخرین نشست خود با اعضای شورای اسلامی شهر پاوه به تشریح، آن‌ها را بیان داشته بود.

بشیر ناصری از اهتمام و توجه ویژه سایت پاوه پرس به مسائل فرهنگی و هنری در کنار سایر مسائل شهری تقدیر نمود و در پایان بررسی و پرداختن به موضوعات فرهنگی و هنری را در فضای رسانه ای ارزشمند دانست و پیامد این فعالیت ها را پرورش ذهن مخاطبان و تاثیرات عمیق در افکار عمومی بیان نمود.

لازم به ذکر است بشیر ناصری در آخرین اثر جدی خود مجسمه شاعر و ادیب کرد، توفیق محمود متخلص به «پیره‌میرد» را از جنس سیلیکون با همکاری دکتر علیرضا خاقانی ساخت. پس از مجسمه توفیق محمود حمزه (پیرمرد شاعر)، ساخت مجسمه‌ای برای «مقاومت زنان کوبانی» و هچنین سردیس‌هایی از مشاهیر فرهنگی و هنری از جمله شیرکو بیکه‌س، ماموستا قانع، شهرام ناظری و… از دیگر فعالیت‌های هنری وی بوده است.

منبع مصاحبه: پایگاه خبری-تحلیلی پاوه‌پرس

خالو حسین که به او فرهاد دوم و حسین کوهکن نیز می‌گویند، متولد ۶ مهر ١٣٠٩ از روستای دروله منطقه پاوه در هورامان است. حسین کوهکن در جوانی یک پایش را از دست می‌دهد، در اوایل جنگ ایران و عراق، خانه‌اش بر اثر اصابت بمب ویران می‌شود و مجبور به ترک زادگاهش یعنی روستای دروله می‌شود، او سپس به منطقه قشلاق می‌رود و در خانه‌ای گلی به زندگی ادامه می‌دهد. مدتی بعد از آن نیز همه حیواناتش به دلیل ریزش خانه تلف می‌شوند و بعد از آن ماجرا سه پسر و همسرش را نیز از دست می‌دهد و تنها می‌ماند او در دوران تنهاییش ۲۰ سال از عمر خود را در منطقه «میگوره» از دل صخره‌ای سفت و محکم خانه‌ای شامل چندین اتاق می‌سازد.