مصاحبه‌ی اختصاصی ده‌نگی بانه‌وره عبدالرحمن میرانی

گفت‌وگوی اختصاصی ده‌نگی بانه‌وره (دەنگی بانەوڕێ) با عبدالرحمان میرانی (عەبدورڕەحمان میرانی)

گزارش و مصاحبه از: اسماعیل شریفی


عبدالرحمان میرانی کارگردان، مستندساز، فیلم‌بردار، تدوینگر و هنرمند شهیر دیارمان بانه‌وره (امامی) و کل منطقه، که می‌توان از او راه‌ساز و راه‌گشای مسیر فرهنگی و هنری و نمونه و الگوی موفقی برای جوانان و علاقه‌مندان به این رشته در بانه‌وره، امامی و کل منطقه‌ی اورامانات معرفی نمود.

تزیینیعبدالرحمن میرانی، فرزند مردی دلسوز و مهربان از طایفه‌ی امامی یعنی «ماموستا ملا عبدالغفار میرانی» می‌باشد، که در ۹‌ام مهرماه ۱۳۵۵ در روستای دره‌یاب (دەریاو)، از مناطق گرمسیری طایفه‌ی امامی تولد می‌یابد و هم‌چون دیگر فرزندان این طایفه، در محرومیت و زندگی سخت عشایری پرورش می‌یابد. تحصیلات ابتدایی خود را هم‌زمان با شروع جنگ خانمان‌سوز هشت‌ساله‌ی ایران و عراق، در باینگان آغاز می‌یابد.

مردم طایفه‌ی امامی که به خاطر جنگ و آوارگی ناشی از آن، دیگر توانایی کوچ و مهاجرت نداشته و مجبور به سکونت می‌شوند. رفته‌رفته منطقه‌ای را آباد می‌کنند که به بانه‌وره نام می‌یابد. پس از گسترش هرچه بیشتر آبادی، مدارسی در آن برای دانش‌آموزان ساخته می‌شود. عبدالرحمن نیز که چهار سال اول دبستان را با هر سختی که بوده در باینگان می‌گذارند و برای سال پنجم دبستان به آبادی خویش برمی‌گردد و در بانه‌وره تحصیلات خود را تا پایان دبیرستان و پیش‌دانشگاهی ادامه می‌دهد.

او که با دستان توانمند و دلسوزانه‌ی ماموستا عبدالغفار رشد و ترقی می‌یابد هنگامی که وارد دانشگاه می‌شود و رشته‌ی الهیات، گرایش علوم قرآنی را برمی‌گزیند و مقطع کارشناسی آن را در دانشگاه رازی کرمانشاه می‌گذارند. در ادامه‌ی تحصیلات دانشگاهی خود در مقطع کارشناسی ارشد، رشته‌ی علوم سیاسی دانشگاه قم را انتخاب می‌کند و حال نیز ایشان در حال گذراندن ترم آخر این رشته می‌باشند.

تزیینی

تزیینیایشان به‌خاطر علاقه و فرصتی که برای‌شان پیش می‌آید، در دوره‌ی یک‌ساله‌ی کارگردانی انجمن سینمای جوان تهران شرکت می‌کند و هم‌زمان با آموزش، تولید و ساخت آثار را شروع می‌کند. در نهایت از این انجمن مدرک کارگردانی خود را دریافت می‌نماید. علاوه بر این دوره، ایشان در حال گذراندن ترم‌های آخر رشته‌ی انمیشن‌سازی، گرایش استاپ موشن می‌باشند.

  • آثار

عبدالرحمن میرانی، از زمان شروع فعالیت هنری خود آثار فراوانی تولید نکرده و گاه و بی‌گاه منتظر فرصت‌، ایده، روایت‌ و داستان‌های خاص هستند. ایشان در کارنامه‌ی هنری خود چندین فیلم کوتاه و مستند چون «نگین کوهستان» دارند که درباره‌ی دو خواهر روشن‌دل نابینای کردتبار و حافظ کل قرآن کریم، به نام‌های نگین و سارا رستمی است که در روستای «ناو» در بخش اورامان شهرستان سروآباد استان کردستان با پدر و مادر خود زندگی ترش و شیرینی به‌سر می‌برند.

تزیینی

تزیینیاز دیگر آثار وی می‌تواند به چند مستند دیگر، هم‌چنین مجموعه‌ای ۱۵ قسمتی در مورد حافظان قرآن کریم، و یک تیزر تبلیغاتی اشاره کرد. اما در میان آثار وی، اولین اثر مستند او یعنی «فرش چوب (مافورەی دار)» هم چون نگینی در میان آثار وی خودنمایی می‌کند.

فیلم فرش چوب

فیلم فرش چوب

فرش چوب؛ از یک ایده‌ی ساده شروع شد، اما در پس ظاهر ساده‌ی فیلم، خودنمایی جغرافیای بکر، تصاویر قوم‌نگارانه، فرهنگ غنی و از همه مهم‌تر یک رخداد بی‌نظیر به کار نوعی غنای محتوایی و تصویری بخشیده بود که مورد اقبال قرار گرفت.

عبدالرحمان میرانی

فرش چوب (مافورەی دار)، فیلم کوتاه و فیلمی مستندی بود که به گفته‌ی عبدالرحمن میرانی، از ایده ساده شروع می‌شود. فیلم با تهیه‌کنندگی موسسه‌ی هنرسرای قانون (واقع در تهران)، در مدت دو سال به طور متوالی دوبار با دوربین معمولی و حرفه‌ای فیلم‌برداری در روستای دره‌یاب و دیگر روستاهای شهرستان جوانرود چون زاغِه، پَسَه‌خور، ایمان، مزران، صوفی‌عبدالقادر و بانه‌وره (در شهرستان پاوه) به هر شیوه‌ و سختی‌هایی که بود، فیلم‌برداری می‌شود. به گفته‌ی ایشان به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه، نمی‌توانند از عوامل و امکانات حرفه‌ای و امروزی‌تر استفاده‌ی لازم را به‌عمل آورند و خود اغلب‌ها کارها را به‌تنهایی انجام می‌دهند. ایشان یکی از عوامل و سبب‌سازان ساخت و تداوم به‌راه افتادن کارها را عمویش، کاک محمدصالح میرانی معرفی می‌نماید که تمامی شرایط ساخت فیلم را برای عبدالرحمن، مهیا کرده‌است.

تزیینیکار ساخت فیلم که در خرداد ماه ۱۳۸۵ (ماه مه ۲۰۰۶) پایان می‌یابد، برای اولین برای در دانشکده‌ی هنر دانشگاه تهران نمایش می‌یابد در دیپلم افتخار کسب می‌کند، پس از آن در جشنواره‌ی مستند شیراز، موفق به کسب رتبه‌ی اول و در جشنواره‌ی بین‌المللی کیش، رتبه‌ی سوم را کسب می‌کند. پس از دیگر موفقیت‌ها در داخل ایران، برای اولین‌بار در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه اسلواکی و پس از آن در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه اتریش نمایش می‌یابد و پس نمایش در جشنواره‌های بین‌المللی ایتالیا، فرانسه، بلغارستان (که به کوهستان مشهور است) و انگلستان موفق به کسب جوایزی شد.

فرش چوب پس از نمایش در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه هامبورگ که از بزرگ‌ترین جشنواره‌های فیلم کوتاه غیرحرفه‌ای جهان است که آن سال در فرانسه برگزار شد، با جلو افتادن از رقبای اروپایی و آمریکایی خود موفق به کسب مدال نقره‌ی فرانسوا اود و جایزه‌ی نقدی ۱۵۰۰ دلاری شد که به گفته آقای میرانی قبل رسیدن مبلغ بدستش، در راه مفقود می‌شود. به گفته‌ی ایشان چون اکثر جشنواره‌ها هزینه‌ی سفر به جشنواره‌ها را تقبل نمی‌کردند، اکثر جشنواره‌ها بدون حضور ایشان برگزار و جوایزه اهداء شده‌است.

پس از جشنواره‌های خارجی، فرش چوب در جشنواره‌ی فیلم های کردی لندن نیز نمایش یافت و به‌گفته‌ی ایشان در چند شبکه ماهواره‌ای کردی‌زبان بدون کسب اجازه از وی نیز نمایش یافته‌است، اما در این میان تنها برای نمایش در شبکه‌ی ماهواره‌ای سپیده از وی اجازه گرفته می‌شود.

در آخر با آرزوی موفقیت روزافزون برای هنرمند شهیر دیارمان و آرزوی توفیق و سربلندی از سوی آقای عبدالرحمان میرانی برای مخاطبان وب‌سایت ده‌نگی بانه‌وره، با کسب اجازه از صاحب اثر، شما را به تماشای دو اثر از ایشان، «فرش چوب» و «نگین کوهستان» دعوت می‌نماییم.تزیینی

در یوتیوب و آپارات ببینید

در یوتیوب و آپارات ببینید