تاریخچه‌ی مساجد بانه‌وره (۳): مسجد نور، سومین مسجد ساخته‌شده‌ی بانه‌وره

 

ماموستا ملا محمود کریمی در چند تصویر از سالهای مختلف

ماموستا ملا محمود کریمی در چند تصویر از سالهای مختلف

آبادی بانه‌وره، که روزبه‌روز هرچه بیشتر بر جمعیت آن افزوده می‌شد و قبل از این‌که به شهر تبدیل شود، بزرگترین روستای استان کرمانشاه می‌بود و دسترسی کل مردم به ۱-۲ مسجد، جوابگوی جمعیت آن نمی‌باشد و ماموستا محمود کریمی که این‌را دیده و حس می‌کند، خواستار ساخت مسجدی تازه برای مردم بانه‌وره می‌گردد.

ملا محمود کریمی در گفت‌وگو با ده‌نگی بانه‌وره این ماجرا را این‌گونه تعریف می‌کند: روزی رئیس بازسازی استان کرمانشاه دعوت کردم و خواستار ساخت مسجدی تازه برای بانه‌وره شدم، پس از آن طولی نمی‌کشد که مسئولان ذی‌الربط در محل حضور می‌یابند و پس از تأیید آن توسط هیئت مربوطه هر آن‌چه را یک مسجد لازم می‌بود، می‌نویسند.

ایشان اینگونه ادامه می‌دهند: مردم قبل از آن تاحدی با حمایت‌های خود و خیرین محلی، ساخت مسجد را به یاری خداوندگار شروع کرده‌بودند. اوایل ساخت، کسانی چون حاج عباس امامی و حاج عبدالغفور رحیمی هر کدام حدوداً ۳۰ هزار و ۱۰ هزار تقبل نمودند. این‌گونه مبالغ تا کوچک‌ترین آنها، به مرور دیوار مسجد را بالا می‌برد.

ماموستا طاهر قادری در کنار خالو حسین کوهکن (فرهاد ثانی) و ولی یوسفی

ماموستا طاهر قادری در کنار خالو حسین کوهکن (فرهاد ثانی) و ولی یوسفی


ولی یوسفی، یکی از فعالین و جزء هیئت امناء مسجد نور در گفت‌وگو با سایت ده‌نگی بانه‌وره، راجع ساخت مسجد این‌گونه بیان نمودند؛ حدوداً سال ۶۸-۶۹ ساخت مسجد در مرکز کنونی شهر، آغاز می‌گردد. ساخت آن ادامه می‌یابد تا اینکه حدوداً در سال ۱۳۷۱مردم شروع به بهره‌برداری و استفاده از مسجد می‌‌نمایند. اینگونه سومین مسجد بانه‌وره در اندازه‌ای حدوداً ۱۰ در ۱۵ و زیربنای حدوداً ۱۵۰ مترمربع (اندازه صحن مسجد: ۸۰ مترمربع) ساخته می‌شود.

طبق مطالب قبلی در مورد مساجد بانه‌وره، در مورد نام‌گذاری‌های مساجد، قرار بر این می‌باشد که چهار مسجد اولی که به ‌یاری خدواند در بانه‌وره ساخته شود، با نام چهار خلفای راشدین اسلام، مزین و نام‌گذاری شود، اما آن‌طور که این پیشنهاد توسط هیئت مسؤلین مسجد تأیید نمی‌گردد، چندی از اعضای هیئت امناء، آن‌را با نام «مسجد نور» نام‌گذاری می‌نمایند.

جمعی از هیئت امناء، فعالین و امامان مسجد نور بانه‌وره؛ جزاء بهزادی، سعید محمدی، ملا ... ...، اسماعیل رستمی،ملا توفیق حاجی رضا، ملا طاهر قادری

جمعی از هیئت امناء، فعالین و امامان مسجد نور بانه‌وره؛ جزاء بهزادی، سعید محمدی، ملا صالح کریمی، اسماعیل رستمی،ملا توفیق حاجی رضا، ملا طاهر قادری

به عنوان اولین امام مسجد، «ماموستا توفیق حاجی رضا» مسئولیت مسجد را به عهده می‌گیرد. ایشان به دلیل مشغولیت‌هایی، کم‌وبیش در مسجد حضور می‌یابند. ملا توفیق، حدوداً تا سال ۱۳۷۳ عهده‌دار مسجد بوده تا اینکه پس از ایشان، «ماموستا طاهر قادری» به عنوان دومین امام مسجد، انتخاب می‌شود. او در سال ۱۳۷۴ به همراهی چهار طلبه‌ی دیگر یعنی ماموستایان عباس محمودی،‌ ادریس محمودی، عبدالله میرانی، محسیم کریمی از نزد «ماموستا محمدامین محمودی» در مسجد جامع بانه‌وره فارغ‌التحصیل می‌گردند.

ملا طاهر، گرچه قبل از فارغ‌التحصیلی کم‌وبیش در مسجد حضور می‌یابد، پس از آن به مدت یک سال به طور رسمی، مسئولیت مسجد را به عهده می‌گیرد. ایشان در اواخر ۷۵ و اوایل ۷۶ به یکی از مساجد شهرستان بیجار نقل مکان می‌نمایند. پس از ایشان «ماموستا عبدالله میرانی» به مدت حدوداً ۵-۶ ماه الی ۱ سال مسئولیت مسجد را به عهده می‌گیرد. ایشان نیز در سال ۷۴ به همراه ملا طاهر فارغ‌التحصیل گشته بود.

بر طبق گفته‌ی ولی یوسفی، در سال ۷۳ مسجد مورد تعمیر و بازسازی قرار می‌گیرد. قبل از این، مسجد یک طبقه می‌باشد و هنگام بازسازی طبقه‌ی بالایی برای اسکان امام مسجد ساخته و پرداخته می‌شود و سیستم‌های برقی، گازی و آبی آن مورد تعمیر و نوسازی قرار می‌گیرد. این نیز گفتنی‌است که در هنگام تعمیر «حسین عثمانی»،‌ معروف به خالو حسین کوهکن (فرهاد ثانی)، برای هرچه تعمیر و نوسازی بهتر این امر خداپسندانه مبالغی مالی متقبل می‌شود.

پس از امامت حدوداً یک‌ساله‌ی ملا عبدالله میرانی، پس از چند سال ملا طاهر قادری، در سال ۱۳۷۹ به مسجد بازمی‌گردد و مدت سه مداوم به فعالیت خود ادامه می‌دهد. ایشان برای دومین بار در سال ۱۳۸۱ مسجد ترک نمود و به یکی از مساجد شهرستان دهگلان می‌رود. پس از رفتن ملا طاهر، کسانی چون ماموستا محمود ویسی و ماموستا عبدالقادر عزیزی (خانگا) که اساتید مدرسه‌ی علوم دینی روستای خانگای پاوه می‌باشند، ماموستا محمدرضا کریمی را که خود از اهالی بانه‌وره می‌باشند را به عنوان امام جدید مسجد نور به هیئت امناء آن معرفی می‌نمایند.

از راست به چپ؛ ماموستایان توفیق حاجی رضا، محمدرضا کریمی و محسن ظفری

از راست به چپ؛ ماموستایان توفیق حاجی رضا، محمدرضا کریمی و محسن ظفری

ملا رضا کریمی که در مدرسه علوم خانقاه فارغ‌التحصیل می‌شود، حال برای بهره‌مندی مردم طایفه و آبادی‌اش در سال ۱۳۸۱ به بانه‌وره بازمی‌گردد و فعالیت مستمر خود را آغاز می‌نماید. ایشان از سال ۱۳۸۱ تا سال ۸۵-۸۶ در مسجد به طور پیاپی مسئولیت را به عهده دارد تا اینکه در همان سال (۸۵-۸۶) بر اثر حادثه‌ی ناگوار تصادف رانندگی جان به جان‌آفرین تسلیم نمود.

پس از جان باختن ناگوار ملا رضا، مسجد تا مدتها به دست نیروهای محلی و جوانان پرشور و فعال، راه خود ادامه می‌داد. پس از آن هیئت امناء مسجد نور، «ماموستا محسن ظفری» را به عنوان امام رمضانی (فقط برای ماه مبارک رمضان) را که در کرمانشاه سکونت داشته است، و توسط «ماموستا احمد بهرامی» پیشنهاد می‌گردد، دعوت می‌نمایند که در یک ماه رمضان ۸۷ مسئولیت و امامت مسجد را به عهده گیرد. اما پس از آن یک که مردم محله‌ی مسجد نور، از او استقبال نموده و خود ایشان نیز به مردم آن محله عادت می‌نماید، پس این‌گونه مقدر می‌شود که پس از آن به عنوان امام رسمی مسجد امامت و مدیریت مسجد را عهده گیرد.

ملا محسن که از سال ۸۷ تا ۹۱ مسئولیت مسجد را بر عهده داشته در سال ۹۱ برای ادامه تحصیل مقطع دکتری، راهی کرمانشاه می‌گردد و مسجد ترک می‌نمایند. پس رفتن و آمدن پنج امام، در مدت ۲۰ سال، این بار باز نیز قرعه فال به نام «ملا طاهر» رقم می‌خورد و برای سومین‌بار، پس از ۱۰ سال دوری در سال ۱۳۹۱ ایضاً به مسجد بازمی‌گردد و هم‌اکنون (۱۳۹۵) نیز ایشان مسئولیت مسجد عهده دارد.

تصویری از مسجد نور بانه‌وره

تصویری از مسجد نور بانه‌وره

اما نکته‌ی حائز اهمیت مسجد نور، می‌توان نوآوری و فعالیت‌های گوناگون و کثیر آن برای دعوت و جذب هرچه بیشتر مردم، علی‌الخصوص جوانان به سوی رهنمودهای پاک و ناب قرآن کریم، پیامبر عظیم و دین اسلام اشاره کرد. از این فعالیت‌ها در مدت ۲۰-۲۵ سال از عمر مسجد، می‌توان به برگزاری کلاس‌های روخوانی، حفظ، تفسیر و تجوید قرآن کریم (برای رده‌های مختلف سنی)، کلاس‌های بحث و تبادل نظر، زنجیره‌کلاس‌های صرف و نحو زبان عربی (از مقدماتی تا پیشرفته)، برگزاری سخنرانی‌های عمومی و سخنرانی و موعظه‌ی سخنوران اساتید مختلف (در ماه رمضان)، برگزاری مراسم اعتکاف و شب زنده‌داری شب‌های مبارک قدر، مسابقه‌های سوالی (در ماه رمضان)، از طرفی دیگر می‌توان به فعالیت‌های ورزشی، پیاده‌روی، مسابقات فوتبال، والیبال‌های صبح‌گاهی (پس از نماز صبح در ماه مبارک رمضان) و اردوهای تفریحی به نقاط زیبای منطقه نام برد.

جز این، از فعالیت‌های فرهنگی، می‌توان به کتابخانه‌ی کوچکی بیش از ۵۰۰ جلد کتاب، انتشار هفته‌نامه‌ای کوچک و رنگی (مخصوص بچه‌های مسجد) برای اولین‌بار در شهر و منطقه، از دیگر فعالیت‌های مسجد نور می‌باشند.

9

اختصاصی پایگاه اطلاع‌رسانی ده‌نگی بانه‌وره (دەنگی بانەوڕێ)