جوانان شهر بانه‌وره با همراهی اعضای انجمن سروشت این شهر در دومین برنامه کاشت نهال و بذر، با کاشت ۲۰۰۰ بذر و بوته به طبیعت لبخند زدند.

در حالی‌که این‌روزها می‌بینیم در کوچه و بازار کمپین حمایت از کاندیداهای انتخاباتی مجلس دهم داغ است، کاشت نهال و بذر درختان توسط «انجمن محیط زیست (سمن) سروشت شهر بانه‌وره» در نوع خود جالب است.
عده‌ای از جوانان دوستدار محیط زیست شهر بانه‌وره با ایجاد اِن‌جی‌اُویی (NGO یا سمن) تحت‌عنوان «سازمان مردم نهاد سروشت بانه‌وره» با حضور در طبیعت به کاشت نهال و بذر درختان مشغول هستند.

سلام قادری مسئول این انجمن، هدف از تشکیل این انجمن را دغدغه‌های زیست محیطی و نجات محیط زیست با استفاده از هر ابزار ممکن عنوان کرد و ادامه: محیط زیست به خصوص طبیعت یکی از عواملی است که در سلامت جسمی و روحی افراد تاثیر مستقیم می‌گذارد.

وی همچنین افزود: در صورتی که این محیط سالم باشد، افرادی شاداب و سالم داریم و اگر محیط زیست ناسالم شود به تبع آن بر سلامت روحی و جسمی افراد جامعه نیز تأثیر منفی خود را می‌گذازد.

بعد از ظهر چهارشنبه‌ی گذشته (۳۰ام دی‌ماه ۹۴) این سمن محیط زیستی با هماهنگی شهرداری بانه‌وره و همیاری عده‌ای از جوانان دوست‌دار محیط زیست، فارض محمدی (شکارچی دیروز و حامی محیط زیست امروز)، وهبی یوسفی (از قشر فرهنگیان)، طارق بهروزی (از قشر فرهنگیان) و دانش‌آموزانش، با حضور در بخش شمالی شهر بانه‌وره در نزدیکی پارک تفریحی این شهر، با کاشت بذر درخت بلوط، بادام، نهال زالزالک (گویژ) و‌ توت و بذر درخت بنه (قسقوان)، مرحله دوم طرح درختکاری را عملیاتی نمودند.

قادری اضافه کرد: در جهت فرهنگ‌سازی در بین کودکان این شهر با دعوت از کلاس ششم ابتدایی دبستان شهید مطهری با حضور معلم دلسوزشان، طارق بهروزی، آن‌ها نیز جهت ترغیب و تشویق در کارهای محیط زیستی در این کار همراه و همیار اعضای انجمن سروشت بانه‌وره شدند.

کاشت بذر و نهال توسط دانش‌آموزان ششم ابتدایی شهید مطهری بانه‌وره

کاشت بذر و نهال توسط دانش‌آموزان ششم ابتدایی شهید مطهری بانه‌وره

درختان از موهبات الهی هستند که در بقای انسان نقشی بسزایی دارند. آن‌چه که افراد کهن‌سال روایت می شود؛ این است که از قدیم‌الایام این منطقه جنگلی بزرگ و انبوه بوده که گذشتگان به دلیل نبود سوخت‌هایی مانند نفت و گاز دست به قطع درختان و سوزاندن چوب در فصل سرما شده‌اند. سمن سروشت بانه وره قصد دارد با فعالیت و تلاش بی‌پایان قسمتی از این جنگل و درختان که عمدتاً درختانی چون بنه (قەسقوان)، بلوط (بەڕوو) و زالزالک (گویژ) می‌باشد را احیاء نماید. امیدواریم با ترویج فرهنگ و اخلاق محیطزیستی، همه دست‌به‌دست هم بتوانیم از این نهال‌ها و درختان محافظت کنیم، چرا که این درختان سرمایه‌ی ملی و طبیعی همگان و سرپناه و آشیانه بسیاری از پرندگان و جوندگان هستند. امیدواریم در برنامه‌های بعدی حضور پررنگتری از شما عزیزان ببینیم.

مسئول این سمن، در پایان خاطر نشان کرد: در زمینه حفظ محیط زیست تنها به کاشت نهال و بذر درختان و گیاهان بسنده نمی‌کنیم، بلکه قصد داریم در آینده با برنامه‌های منسجم‌تری در این راستا گام برداریم که برای موفقیت و تاثیرگذاری بیشتر به حمایت مردم، مسئولان شهرستان و استان نیازمندیم.

مسؤل این سمن؛ در پایان از آقایان فارض محمدی، وهبی یوسفی و سوران شاهرخ

که زحمات زیادی بابت تهیه‌ی دانه، بذر و نهال‌ها کشیده‌اند و آقای طارق بهروزی و دانش‌آموزانش، تشکر ویژه‌ای دارند…