جوانان شهر بانه‌وره همراه با انجمن سروشت بانه‌وره باری دیگر به طبیعت لبخند زدند.

کاشت بذر مرتعی توسط جمعی از جوانان بانه‌وره به همّت سمن سروشت بانه‌‌وره

کاشت بذر مرتعی توسط جمعی از جوانان بانه‌وره به همّت سمن سروشت بانه‌‌وره

به گزارش ده‌نگی بانه‌وره؛ این بار جوانان محیط‌زیستی و دوستدار طبیعت بانه‌وره با همکاری اداره منابع طبیعی شهرستان پاوه و سمن سروشت بانه وری، حدود ۱۰ هکتار از کوه‌های اطراف بانه‌وری را بذرپاشی کردند.
سلام قادری مدیر این سمن بیان داشت: هدف از این برنامه و این طرح همگانی احیاء پوشش گیاهی مراتعی است که در چند دهه اخیر به دلیل چرای بیش از حد، ظرفیت منطقه روبه‌نابودی بودند.

مدیر این سازمان مردم‌نهاد در ادامه افزود: احیاء پوشش گیاهی و کاشت بذر در مراتع منطقه باعث تقویت خاک و فشردگی آن و جلوگیری از انواع فرسایش خاک می‌شود.
وی در ادامه عنوان کرد: در این طرح چهار گونه بذر مرتعی در نقاط مختلف و مراتع ضعیف اطراف شهر کاشت شدند که شامل بذر گیاه علف بره٬ بذر گیاه علف پشمکی٬ بذر گیاه توت روباهی و بذر گیاه اسپرس می‌باشند. این گیاهان هم در تقویت و غنی شدن خاک و مراتع، و هم جنبهٔ غذایی برای حیوانات دارد.

شایان به ذکر است که در مسیر برگشت هم مقداری از زباله‌های پلاستیکی موجود در طبیعت جمع‌آوری شد و به سطل زباله‌های داخل شهر منتقل شد  و باری هر چند سبک از دوش طبیعت برداشته شد.

سلام قادری خاطر نشان کرد: امیدواریم که همه ما این اصل را در زندگی خود قرار دهیم که سبک به دامن طبیعت برویم و سنگین برگردیم…!

اینشان در پایان اظهار خوشحالی کرد و افزود: خوشبختانه امروز شاهد حضور کودکان و نونهالان و بانوان در این امر بودیم که نهایت تقدیر و تشکر را از ایشان داریم و با تشکر گرم از دوستان و مهمانان جوانرودیی که در خدمتشان بودیم و تشکر از تمامی عزیزان و دوستانی هم‌چون کاک وهبی یوسفی، کاک فارض محمدی و… که همیشه حامی و پشتیبان ما بوده‌اند و هستند و خوشحالیم که بار دیگر توانستیم قدمی در این راه برداریم. به امید حضور گرم شما دوستان در برنامه های بعدی

در پایان شایان ذکر می‌دانیم که نام افرادی که در این طرح شرکت داشتند را بیان نماییم: فارض محمدی (فعال محیط‌زیستی)، وهبی یوسفی (فرهنگی و فعال محیط‌زیستی)، سلام قادری (مدیر کل سمن سروشت)، آریان هدایتی (میهمان جوانرودی)، مهندس خلیل امینی (میهمان جوانرودی)، مهندس کمال امیری (میهمان جوانرودی)، ارشاد فتح‌اللهی، فرخ فتح‌اللهی، وفا فتح‌اللهی، سوران شاهرخ، ثابت منصوری، وزیر کریمی (عضو سمن سروشت)، شهاب خشرو، آسو قادرپور، فرهاد کهزادی و تعدای از دانش‌آموزان و آینده‌سازان دبستان مطهری بانه‌وره و بانوان نیز بدین عبارت: سمیه منصوری، واحده هدایتی، ماهزر آدمی، جیران بشارت، ژیلا محمودنیا، سبا منصوری، کلارا فتاحی، هیمو پیرویسی.

تزیینی

.: در پایان شما را به تماشای گزارش تصویری اختصاصی از عملیات دعوت می‌کنیم :.