وبگاه خبری ده‌نگی بانه‌وره؛ نویسنده: ثابت منصوری  |  اورامانات و در رأس آن شهرستان پاوه به عنوان قطب گردشگری غرب کشور در سفرهای نوروزی جایگاه ویژه‌ای دارند. کوه‌های سر به‌فلک‌کشیده، شیب‌های خشن، مناظر چشم‌نواز و فرهنگ غنی مردمانی سخت‌کوش هر کسی را به حیرت وا می‌دارد.

تصاویری از شهر بانه‌وره و اطراف آن - عکاس: سیروس پیرویسی

تصاویری از شهر بانه‌وره و اطراف آن – عکاس: سیروس پیرویسی

تصاویری از شهر بانه‌وره و اطراف آن - عکاس: سیروس پیرویسی

تصاویری از شهر بانه‌وره و اطراف آن – عکاس: سیروس پیرویسی

در این میان مناطقی از از بانه‌وره و اطراف آن، دهستان‌های شیوه‌سر و ماکوان از بخش باینگان و نقاط مرزی شهرستان جوانرود به دلیل کمتر شناخته شدن و صعب‌العبور بودن راه‌های دسترسی با تمامی زیبایی‌ها و طبیعت بکرش کمتر مشهود گردشگران بوده‌اند.

۱۰ کیلومتری نرسیده به پاوه، اگر راه جنوب غربی گردنه شمشیر را پیش بگیرید به دنیایی از عجایب وارد می‌شوید. اولین نگاره‌ی متحیرگر روستای میوان است. روستایی که در نهایت سرسبزی و زیبایی در کوهپایه بلندترین قله‌ی رشته کوه شاهو آرام گرفته است.

غار دست‌ساز سنگی حسین کوهکن را می توان مظهری از قدرت و اراده ستودنی بزرگ‌مردی دانست که هیچگاه معلولیت خود را دلیلی برای عزلت و کنج‌نشینی تعریف نکرد.
کوه آتشگاه (آتشکده) که یادگاریست بر تمدن کهن اورامان بر بالای دشت‌ها و کوهپایه‌ها و صخره‌های مرتفعش خودنمایی می‌نماید.

مسیر ورودی باینگان از دره سرسبز کوپانه (کۆپانە) می گذرد. چشمه‌ی سفیدآب در روستایی به همین نام با حجم خروجی زیاد آب هر کسی را به وجد می‌آورد. باغ‌های انار و استخر‌های پرورش ماهی در روستای دودان، همراهان مسیر شما به سوی مناطق مرزی می‌باشند. چین‌خوردگی‌های مرتب و منظم کوه‌های اطرف جاده از باینگان تا دودان زیبایی خاصی را از قدرت وحشی نهفته در اعماق زمین به تصویر می‌کشد.

کوه ماکوان دومین کوه مرتفع منطقه نیز در جوار منطقه ییلاقی شیوه‌سر طبیعتی بکر دارد که منبع مهمی برای عشایر منطقه به شمار می‌رود.

مناطق گرمسیری طایفه امامی - سیروس پیرویسی

مناطق گرمسیری طایفه امامی – سیروس پیرویسی

دره‌های سنگی ماسان و گوریگور (گوڕیگەور) در منطقه بوزین و مره‌خیل (مەرەخێڵ) را شاید بتوان به واقع پدیده زمین‌شناختی و جالب منطقه نام برد که از جنگ سهمناک رود پرخروش سیروان و جبال سرسخت منطقه به وجود می‌آیند. کوه سه‌رسوره‌بان (سەرسووروان) که تمامی منطقه را به زیبایی هرچه تمام‌تر در زیر سلطه دیدش دارد. از ارتفاعات «تته» گرفته تا کوه «بالامبو» در عراق، از دره‌های عمیق «گوریگور» تا سد بزرگ «دربندیخان» و مناطق «بیلوله» در عمق خاک عراق، از ارتفاعات خوفناک «ماره‌ش» (ماڕەش) در کوه :بیزل» (بێزەل) گرفته تا دره «مزران» و رود «لیله» (لێڵە)، از کوه بلند «بمو (بەمۆ)» گرفته تا کوه بسیار مرتفع و مهم «دالاهو» را یکجا و در یک دید همه در بردارد.

زیستگاه طوایف جاف جوانرود - طایفه امامی، نکته: در بخشی که ماکوان نوشته شده است، نیز از مناطق گرمسیری طایفه امامی است

زیستگاه طوایف جاف جوانرود – طایفه امامی، نکته: در بخشی که ماکوان نوشته شده است، از مناطق گرمسیری طایفه امامی محسوب می‌شود

سیروان بزرگترین جریان آبی غرب کشور، چون مردمان این دیار در جنب و جوش همیشگیش آرام و قراری ندارد در نقطه صفر مرزی سه رود سیروان، لیله و زمکان تلاقی می‌یابند و در سد دربندیخان آرام می‌گیرند. اراضی و چشمه‌های پایین دست هر ساله چندین ماه در عمق آب حاصله از ذخیره‌سازی سد پوشیده می‌شوند، آبشار کانی سالار در چند سد متری مرز ایران و عراق یکی از شگفت‌انگیز‌ترین صحنات این منطقه است آبشاری مرتفع که بر بلندای مناطق آب گرفته و پستی حاصل از کوهپایه‌های کوه بیزل قرار گرفته است.

دو رود سیروان و لیله - عکاس: سیروس پیرویسی

دو رود سیروان و لیله – عکاس: سیروس پیرویسی

زیبایی بی‌حد و حصر این نواحی مهد عارفان بزرگی در طول تاریخ بوده است که همواره از این همه شگفتی متاثر گشته‌اند و منبع الهام بزرگی برای تفکر و تعقل در قدرت و رحمت الهی در عالم پیش چشم خود داشته‌اند.