خیزش مردمی، راه حل مشکلات بیمارستان پاوه / اسامه قادری

خیزش مردمی، راه حل مشکلات بیمارستان پاوه / اسامه قادری

خیزش مردمی، راه حل مشکلات بیمارستان پاوه / اسامه قادری

وبگاه خبری ده‌نگی بانه‌وره: باز هم شاهد خبری دیگر از بیمارستان پاوه بر رسانه‌های مجازی و محافل بودیم، خبری که واقعا کاربران را شوکه نمود…

«مشکلات بیمارستان پاوه، ناشی از جوسازی‌های سایت‌های پاوه‌پرس و سلام پاوه است»

سخنی قابل تأمل که انسان را ساعت‌ها به فکر فرو می‌برد و اوج  آن زمانی است که مسئول محترم بیان می‌دارد: «مسئول حقوقی را ملزم نمودیم تا با تنظیم شکوائیه‌ای برعلیه سایت‌های سلام پاوه و پاوه‌پرس اقدام نماید»، این سخنان در جواب گلایه‌هایی است که خانواده‌ای بخاطر از دست دادن طفلشان در رسانه‌ها منتشر نمودند و بیمارستان بجای شفاف‌سازی مسئله، قدم در مسیر تهدید رسانه‌ها گذاشت…

ریشه مشکل براستی در کجاست؟ آیا رسانه‌های «سلام پاوه» و «پاوه‌پرس» مسئول مشکلات بیمارستان و مرگ و میر نوزادان هستند؟ یا این روشی در جهت گمراه نمودن افکار عمومی است؟؟ مسئولین به‌جای حل مشکلات، دارند در کدام مسیر گام می‌نهند؟

در اینجا لازم است چند نکته را خدمت عزیزان مسئول بیان دارم:

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصول متعددی به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به بحث انتقاد پرداخته است. اصل هشتم قانون اساسی مستقیماً به این مسئله پرداخته و اصول ۲۴، ۲۶، ۲۷ و ۱۷۵ به‌طور غیرمستقیم موضوع انتقاد را مورد اشاره قرار داده است.

انتقاد را می‌توان یکی از ابزارهای مشاوره به حکومت محسوب نمود. از سوی دیگر، انتقاد در رشد و توسعه‌ی فکری و عملی زمامداران بسیار مهم و حائز اهمیت است. در مورد انتقاد از طریق مطبوعات و رسانه‌های گروهی براساس قانون اساسی: همان‌طور که اشخاص حقیقی در چارچوب قانون در بیان نظر و عقیده آزاد هستند، اشخاص حقوقی یعنی مطبوعات، نشریات، روزنامه‌ها و… نیز در بیان مطالب و عقاید خود آزاد هستند، مگر اینکه مطالب آن‌ها مغایر با اسلام و تهدیدکننده‌ی امنیت ملی و حقوق فردی باشد. اصل آزادی مطبوعات که از آن با عنوان آزادی اخبار و اطلاعات نیز یاد می‌شود، ناشی از حق شهروندان در دسترسی به درست‌ترین و صادقانه‌ترین اخبار و اطلاعات داخلی و خارجی است. مطبوعات علاوه بر آنکه مجرایی برای آزادی بیان هستند، متضمن حق شهروندان در حاکمیت ملی و آگاهی از رویدادهای داخلی و خارجی و ابعاد مختلف قضایای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… نیز هستند. اصل ۲۴ قانون اساسی در واقع بیانگر آزادی مطبوعات است. در این اصل آمده است: «نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند، مگر آنکه مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. تفصیل آن را قانون معین می‌کند.»

آزادی مطبوعات در واقع بخشی از آزادی اطلاعات و به‌عنوان یکی از حقوق بنیادین ملت، از جلوه‌های تمدن یک ملت و بیانگر رشد و بیداری آن است. فراتر از آزادی در تهیه‌ی خبر، انتشار اخبار طبق قوانین موضوعه و پیش‌بینی برخی معافیت‌های مالیاتی برای مطبوعات، انتقاد آزادانه و صادقانه از نابسامانی‌ها، ناملایمات و آفات گریبان‌گیر جامعه و دولت‌مردان، از جلوه‌های آزادی مطبوعات محسوب می‌گردد. انتقاد مطبوعاتی ذیل اصل بیست‌وچهارم قانون اساسی با این عبارت که «مطبوعات در بیان مطالب آزادند»، به رسمیت شناخته شده است.

نخستین سند قانونی در موضوع انتقاد، اصل هشتم قانون اساسی است. این اصل، انتقاد را در قالب امر به معروف و نهی از منکر، نه تنها جایز، بلکه فراتر از آن به‌عنوان مسئولیت و وظیفه‌ی همگانی برشمرده است.

با توجه به موارد مطرح شده براساس قانون اساسی انتقاد از مسئولین جزو حقوق شهروندی مردم و رسانه‌ها می‌باشد و مسئولین باید خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخگو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند. خیلی از اوقات اگر چنانچه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن‌ها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند… لذا تهدید رسانه‌های شهرستان بخاطر انتشارِ انتقادِ بحق مردم، کاری ناپسند و  ناصحیح است… و ما بیان می‌داریم که براساس قانون، از رسانه‌های پاوه‌پرس و سلام پاوه در برابر تهدیدات دفاع می‌نماییم.

خبری دیگر که جای تأمل دارد، توسط پایگاه اطلاع‌رسانی جناب آقای شهاب نادری (نماینده منتخب مردم اورامانات)  منتشر گردید که حاکی از آن است:

«در تاریخ ٢١ فروردین‌ماه ٩۵، معاونین محترم علوم پزشکی استان از بیمارستان و مجموعه درمانی پاوه بازدید نموده‌اند و کسب اعتبار لازم و مجوز فوری جهت ساخت کلینیک تخصصی در کنار این بیمارستان و (تأکید نماینده منتخب مردم اورامانات؛ شهاب نادری) اقدام سریع در جهت انجام عملیات خاک‌برداری محل مشخص‌شده‌است. اما با توجه به کم‌کاری و بی‌توجهی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان پاوه احتمال برگشت اعتبار لازمه و مجوز ساخت این کلینیک برای دیگر شهرهای استان وجود دارد».

حال جای سوال دارد که بپرسیم در این میان چه کسی باید شکایتی تنظیم نماید؟ و در آن مطرح گردد که چرا در حق مردم شهرستان پاوه کم‌کاری صورت گرفته و جوابگوی این بی‌توجهی‌ها کیست؟؟؟؟

و اما سخنی با مردم:

هر بار با پیش‌آمدن واقعه‌ای تلخ در بیمارستان این سوال‌ها از ذهن می‌گذرد و بعد از چند روز فراموش می‌شود و کسی جهت پیگیری مشکلات وارد عمل نمی‌شود… این‌بار بحث واقعه‌های پیش‌آمده در گروه‌های تلگرامی داغ شد و شاهد دغدغه‌های به حق مردم بودیم که این خود نشانه جرقه‌ای مردمی جهت حل مشکلات بی‌امکاناتی بیمارستان پاوه است که امید می‌رود این جرقه تا زمان رسیدن به نتیجه پایدار بماند…

در طول دوره‌های مختلف شاهد اعتراض خانواده‌ها در فضای مجازی در مورد مشکلات بیمارستان پاوه بوده‌ایم که این خود جای تفکر دارد که چرا مسئولین نسبت به این موارد بی‌تفاوت بوده و چه پیگیری‌هایی جهت رفع نواقص و کمبودها صورت گرفته است؟

متأسفانه چند وقتی است بی‌تفاوتی به یکی از صفات مردم ما تبدیل شده و عوامل مختلفی نیز در این پروسه دخیل بوده‌اند. مسئول ندانستن خود نسبت به اتفاقات اطراف و القای شخصی و تزریق این تفکر که حرکت ما نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت، ناامیدی نسبت به بهبود مسائل اطراف را دوچندان نموده است. فعالیت تشکّل‌ها و انجمن‌های مردم‌نهاد می‌تواند این امیدواری را ایجاد کند که مردم نسبت به مشکلات جامعه، خود را مسئول بدانند و برای تسلط بر آنها تکاپو و تلاش نمایند. بوجود آمدن این امیدواری و از بین بردن ذهنیت و تفکری که افراد با نشان دادن اعتراض خود به رویه‌های نادرست در اجتماع منجر به پرداخت هزینه‌های سنگین نمی‌شوند نیز می‌تواند به عنوان محرکی تأثیرگذار در این راه ایفای نقش نماید. با توجه به وجود مشکلات فعلی و لازمه حضور مردم چندین راه حل پیشنهاد می‌شود که امیدوارم مردم پاوه با همّتی قوی و تکیه بر نیروی مردمی در جهت حل این مشکل برخیزند و خود مشکل بیمارستان را حل نمایند:

تشکیل انجمن حمایتی

با توجه به کمبود امکانات بیمارستان پاوه و عدم وجود دستگاه‌های تخصصی، فهرستی از تجیزات لازم تهیه شود و قیمت آن برآورد گردد، با توجه به سابقه درخشان مردم که در فعالیت‌های مردم نهاد از جمله دیوار مهربانی میزان مشارکت بالا را رقم زدند می‌توان این‌بار با نشست معتمدین شهر، انجمنی حمایتی تشکیل گردد که  افرادی معتمد در آن نشست جهت جمع‌آوری کمک‌های مردمی انتخاب شوند، هدف از آن خرید تجهیزات تخصصی بیمارستان باشد.

لازم به ذکر است که در چند نوبت خرید تجهیزات توسط مؤسسات خیریه شهرستان و خانواده‌های خیّر صورت گرفته که لازم است این امور گسترش یافته و ساماندهی شود، این پیشنهاد از این منظر مورد تأکید می‌باشد که با کمترین حمایت مالی هر خانوار شهرستان، می‌توان منابع مالی عظیمی گردآوری نمود که با این منابع مالی می‌توان بسیاری از امکانات را تأمین نمود که این خود سرمایه‌گذاری اساسی برای سلامت خود شهروندان محسوب می‌شود، امیدوارم که این بند به‌زودی پیگیری و اجرایی شود.

کمپین اعتراضی مردمی

تشکیل کمپین اعتراضی توسط مردم و جمع‌آوری مستندات و طومار جهت ارائه مشکلات به مقام مسئول در وزارت بهداشت، که با توجه به پیگیر بودن خود وزارتخانه‌ها می‌توان امید داشت که مشکلات فوق توسط وزارت بهداشت پیگیری و حل شود. اعتراض به کمبود امکانات (ساختمان مناسب، اتاق ICU کودکان، تجهیزات تخصصی و…) و عدم پیگیری مسئولین…

در پایان از مسئولین محترم که در سمت‌های مختلف مدیریتی شهرستان قرار دارند، به عنوان یک شهروند خواستارم: در جایگاه خود برای حقوق ارباب رجوع احترام قائل بوده و در قبال شهروندان پاسخگو بوده و شفاف عمل کنند که اعتماد مردم از آنان سلب نگردد و همیشه نسبت به جایگاه خود، بعنوان یک امتیاز نگاه نکنند بلکه یکبار به آن بنگرند و در روز قیامت باید نسبت به مسئولیت خود جوابگو باشند.

به امید روزی که بخاطر کمبود امکانات مردمان شهرمان جان خود را از دست ندهند….