آیا مزایای کوله‌بری مشمول شهروندان پاوه و شهرداری‌های تابعه شهرستان می‌شود؟ / محمدفاروق یوسفی

محمدفاروق یوسفی، عضو شورای اسلامی شهر پاوه - © عکس: پاوه پرس

محمدفاروق یوسفی، عضو شورای اسلامی شهر پاوه – © عکس: پاوه پرس

وب‌گاه خبری دنگی بانه‌وره به نقل از  پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس / نویسنده: محمدفاروق یوسفی؛ شهرستان‌های مرزی به سبب موقعیت جغرافیایی و نگاه امنیتی حاکم بر مرزها به تناسب سایر مناطق کشور از مناطق کمتر توسعه یافته تلقی و محسوب می‌شوند. در این مناطق به طور طبیعی قدرت ریسک پذیری خیلی کم بوده و در واقع سرمایه‌داران حاضر به سرمایه‌گذاری نیستند. دولت‌ها نیز به دلیل تنگناهای مالی به تنهایی قادر به تغییر و تحول اساسی در این‌گونه موارد نیستند.

شهروندان مناطق مرزی بلاخص شهرستان پاوه اگر مقوله سپاه و بسیج نمی‌بود شاید الان با بحران بزرگی همراه می‌شدند چرا که بخش اعظمی از شهروندان این دیار از ماحصل این ظرفیت امرار معاش می‌نمایند. اگر اعضای بسیج را جزء کارمندان قلمداد نمائیم که چنین نیز هست، می‌توان به صراحت اذعان نمود که شهرستان پاوه به دلیل عدم وجود ظرفیت‌های دامداری، کشاورزی و یا صنعت به عنوان شهرستان کارمندی قلمداد می‌گردد و این تعریف به واقع مصداق شهروندان این دیار می‌باشد،

به عبارتی اگر وقفه‌ای در پرداخت یک ماه حقوق کارکنان به وجود آید سختی‌های زندگی بیشتر نمود خود را نشان می‌دهد. بازاریان نیز چشم به راه دریافت حقوق کارمندان هستند و آنان نیز از این ماحصل ارتزاق می‌نمایند.

این مقدمه طولانی بدان سبب بود که شهرستان پاوه را نباید با سایر شهرستان‌های دیگر یکسان سنجید و یا همسان با سایر نقاط نسخه‌ای واحد برای آنها پیچید. به عنوان عضو شورای اسلامی شهر و همگام با انقلاب و همراه با مردم، بعضی از دغدغه‌های مردم راخطاب به نماینده محترم مردم وفرماندار با تدبیر شهرستان یادآوری می‌نمایم و توان و درایت آنان را در جهت به نتیجه رسیدن مطالبات مردم، این صاحبان نظام و انقلاب معطوف می‌نمایم.

نظام برای برقراری عدالت پیوسته و مستمر امتیازاتی را در جهت احقاق حق و حقوق مردم و از همه مهمتر در جهت تکریم به ذینفعان تفویض و عنایت می‌بخشد، تا همواره تفاوت‌ها همچنان متمایز و خود زمینه حرکت و پویایی بیشتر را در ادامه فراهم آورد. از آن جمله می‌توان به امتیازات تخصیصی به ایثارگران و خانواده‌های معزز شهدا، منطقه جنگی، استعدادهای درخشان و… معافیت سربازی، مالیات… نام برد.

شهرستان مرزی پاوه مشمول تمام مصائب نقاط مرزی است، مرکز شهرستان (پاوه) که ۱۲ کیلومتر هوایی با مرز فاصله دارد، در پروسهٔ ماندگار تاریخ انقلاب سختی‌های زیاد را به جان خرید تا همچنان به عنوان محور مقاومت در غرب کشور حرفی برای گفتن داشته باشد والحق نیز مستند به کلام بزرگان انقلاب به شایستگی و با موفقیت به ادای دین پرداخت، لکن از منظر برخورداری از مزایای ایجادی، متعجبانه به نوعی مستثنی گردیده که حتی یک نفر از شهروندان این دیار توجیهات استثناء شدن خویش را پذیرا نیست….

کارمندان شهر پاوه خود مشمول مزایای مناطق مرزی نمی‌شوند، ساکنین مرکز شهرستان از مزایای کوله بری بی‌بهره می‌گردند، شهرداری‌های نودشه، پاوه، باینگان و بانه‌وره از مزایای عوارض مرزی به جزء نوسود مستثنی می‌گردند و….

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز هیچگاه نتوانستند و یا نخواستند در این خصوص وکیل شایسته‌ای برای رزمندگان ومردم مرزنشین منطقه باشند…. البته اینک تحرک و پویایی را در رفتار جناب آقای نادری نظاره گر هستیم وتنها دلخوشی مان نیزاین است که تکاپوی این بزرگوار در ادامه منتج به نتیجه شود هرچند که قضاوت را باید در این خصوص به گذر زمان سپرد.

علی ایحال اعضای محترم شورای تأمین شهرستان، بزرگان استانداری کرمانشاه و… بر حقانیت مردم این دیار در برقراری مزایای مناطق جنگی اذعان می‌نمایند و وعده پیگیری موضوع را هم داده‌اند، در این میان نقش نماینده محترم مردم در پیگیری و به فعلیت رسیدن این مهم بی‌بدیل بوده و امیدواریم همهٔ تاثیرگذاران منطقه همسو و هماهنگ در فاصله کانونی هدف متمرکز شوند تا تأثیرگذاری خود را در به نتیجه رسیدن خواستهٔ بر حق مردم همسو و همگام متمرکز نمایند.

اما محور بحث که حول مطالبه مردم پاوه است را مستند به رفتار دیگران و به شرح ذیل مورد ارزیابی قرار می‌دهیم:

خوشبختانه با بازگشایی مرزهای کولبری، ساکنین همه شهرها و روستاهای تابعه شهرستان، به استثنای ساکنین پاوه (که بعضاً نیز از اهالی محترم مناطق باینگان، نوسود و نودشه هستند) مشمول برخورداری از مزایا کوله بری شده‌اند.

کسب اطلاع واصل گردید که شهر تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی مشمول این عنایت گردیده است، فرصت را مغتنم شمردیم تا با آقای فاتح رحیمی عضو محترم شورای اسلامی شهر تازه آباد، تماسی برقرار نمائیم و صحت موضوع را از وی جویا شویم، نامبرده نیز با تأیید مراتب افزود: از جانب فرمانداری به شورای اسلامی شهر ابلاغ گردیده تا لیست سرپرستان خانوار تهیه و ارائه گردد تا آنان نیز همچون سایر شهروندان شهرستان مشمول مزایای مذکور گردید.

از ارجمند دیگری که نخواست نامش رسانه‌ای گردد سؤال مذکور را تکرار نمودیم وی نیز با تأیید مراتب افزود: به ازای هر خانوار ۱۵۰ هزار تومان به حساب ساکنین شهر و روستا واریز گردیده، تاکنون بالغ بر ۶۵۰ میلیون تومان بین مردم شهرستان ثلاث باباجانی توزیع شده و اینک مشمولیت شهروندان مرکز شهرستان را در دست اقدام داریم تا همگی از این موهبت برخوردار شوند.

در جریان افتتاح فروشگاه مؤسسه صلاح الدین این سؤال را با آقای سید نجیب میرانی معاون محترم فرمانداری پاوه درخصوص نحوه عملکرد شهرستان سوالاتی جویا شدیم نامبرده نیز ضمن تمجید از مزایای طرح مورد نظر گفت: خوشبختانه برای کلیه شهروندان ساکن بخش‌های مرزی نوسود و باینگان این مزایا اعمال گردیده و اینک برنامه‌ریزی ما متمرکز بر بخش مرکزی است، با اتمام بخش مرکزی در تلاش هستیم راهکاری را برای برخورداری شهروندان پاوه بیابیم و تدبیری برای آن خواهیم یافت. إن‌شاءالله که چنین گردد.

موضوع دیگر عوارض مرز کولبری است که تاکنون تنها مشمول شهرداری نوسود شده و به تبع شهرداری‌های نودشه، پاوه، بانه وره و باینگان تاکنون از این امتیاز بی‌بهره‌اند. هفته گذشته به نقل از معاون محترم سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی عنوان گردید بخشی از درآمدهای مرزی به شهرداری سردشت به منظور عمران وآبادی اختصاص می‌یابد.

این خبر به نوعی برای شهرداری‌های صدرالذکر می‌تواند بابی برای کسب درآمدهای پایدار بیشتر گردد، امیدوار هستیم علاوه برحفظ مزایای اعمالی برای شهرداری نوسود تمهیداتی نیز در ادامه اعمال گردد تا سایر شهرداری‌های دیگر شهرستان از این مزایا به نوعی برخوردار شوند، شهرداری‌هائی که با تنگنای مالی شدید دست به گریبان هستند و تقویت آنها رفاه و آسایش عمومی را برای کلیه شهروندان فراهم می‌آورند.