جوانان پاوه و اورامانات به پا خیزید… / عبدالرحمن وهابی

اگر هر کدام از ما پای صحبت‌های جوانانی از اورامانات بخصوص اهالی شهرستان پاوه بنشینیم که یا دانشجو هستند و یا فارغ‌التحصیل شده باشند، می‌بینیم که با مدارج عالیهٔ دانشگاهی خود را در مقابل شهری بدون کار و اشتغال می‌یابند که جز چند راه و انتخاب بین بد و بدتر گزینه‌ای دیگر وجود ندارد.

جوانان پاوه و اورامانات به پا خیزید… / عبدالرحمن وهابی

جوانان پاوه و اورامانات به پا خیزید… / عبدالرحمن وهابی

وب‌سایت خبری ده‌نگی بانه‌وره به نقل از پاوه‌پرس؛ باید فقط بدون هدف و به امید فردایی بهتر به ادامهٔ تحصیل بپردازند و یا سال‌های تحصیل را پشت گوش بیندازند و به شغلی نامرتبط و تکراری و کم درآمد روی بیاورند یا به امید یافتن شرایط بهتری دست به مهاجرت از پاوه بزنند…. هر کدام از این گزینه‌ها خود دارای معایب و مزایایی است، اما معمولاً بعد از چند سال فرد را در محلی قرار می‌دهد که احساس می‌کند سال‌های جوانی‌اش حرام گشته و برایش قابل جبران نیست.

قصد بنده از نگارش این مطلب تعیین درست و نادرست نیست و فقط هدفم این بوده است که با ارائه‌ی چند پیشنهاد جرقه‌ای در ذهن مخاطبان هم سن و سال خود ایجاد کنم به امید اینکه کارآفرینی در شهرستان پاوه و اورامانات بیشتر و بیشتر شود.

دوستان عزیز… درست است که فرصت‌های آماده‌ای برای کار در پاوه نیست اما شاید با کمی تلاش و تحقیق بیشتر فرصت‌هایی برای اشتغال همهٔ ما در خود پاوه وجود داشته باشد…. بعضی از این پیشنهادات را حتماً شنیده‌اید اما بیایم با دیده‌‌ی فرصت به آنها بنگریم و کمی همت کنیم و بیشتر تحقیق کنیم.

چند مورد را به صورت کلی و خام بیان می‌کنم (توجه داشته باشید تعدادی از این پیشنهادات سرمایه اولیه زیادی نمی‌خواهند اما تعدادی از آنها به سرمایه‌گذاری قابل توجهی نیازمند است):

۱- بسته‌بندی شکیل بعضی از عسل‌های ۱۰۰ درصد طبیعی منطقه در سطحی که قابلیت صادرات به کشورهای همسایه و اورپایی داشته باشد (با تأسیس کارگاهی کوچک در شهرستان در مقیاس کم)

۲- استفاده از محصولات طبیعی منطقه که انواع مختلفی داریم و هر کدام از آنها را می‌شود در بسته‌بندی جداگانه و زیبا و به شکل صادراتی به بازار ایران و خارج از ایران عرضه کرد (گردو، توت، انگور، انار، انجیر و . . .)

۳- تولید و تهیهٔ میوهٔ خشک که با قیمت بالایی در بازار موجود است (با توجه به جنبهٔ بهداشتی و سلامتی آن احتمال اینکه جای آجیل را بگیرد وجود دارد یا حداقل اینکه جای مناسب خود را در خانواده‌ها پیدا کند)

۴- کشت و برداشت محصولاتی که قیمت قابل توجهی دارند مثل زعفران و پسته و…. و توجه کافی به بسته‌بندی شکیل و مشتری‌پسند آن‌ها

۵- کشت و پرورش گل‌های تزئینی و عرضه به بازارهای مصرفی خاص خودش

۶- فراگرفتن صنایع دستی و یا جمع‌آوری صنایع دستی با کیفیت منطقه و یافتن بازارهای مصرفی آنها. نمونه‌های زیادی قابل ذکراند در این بخش، هم صنایع دستی خود منطقه و هم اینکه چند نفر کارآزموده شوند و محصولاتی مثل فرش دستی با کیفیت برای صادرات عرضه کنند.

۷- تهیه و بسته‌بندی گیاهان دارویی و عرضه به مشتری‌های خاص آن‌ها

۸- پرورش ماهیان خاویاری که گویا بازگشت سرمایهٔ قابل توجهی دارد (لازم به بررسی بیشتر طرح می‌باشد)

۹- تشکیل مجموعه‌ای کوچک برای سامان دادن امورات بیمارانی که از عراق و کردستان عراق برای درمان به ایران مراجعه می‌کنند که هم دست کلاه‌برداران کوتاه شود و هم برای تعدادی به صورت منصفانه، منبع درآمدی حاصل گردد.

۱۰- تشکیل مجموعه‌های کوهنوردی برای دعوت از سایر کوهنوردان داخل کشور و حتی خارج کشور برای کوهنوردی در کوه‌های شهرستان و استان

۱۱-تبدیل تهدیدها به فرصت… چگونه؟ مثلاً چندی پیش بحث آفت ملخ در پاوه مطرح شد و یک نفر از عزیزان که نامش را نمی‌دانم پیشنهاد داده بود که می‌شود این ملخ‌ها را جمع‌آوری کرد یا پرورش داد و در بازارهای خاص مربوط به خودشان عرضه کرد…!!! (چه بسا چنین موارد دیگری هم سال‌ها جلوی چشمان ما بوده باشند و ما بی‌تفاوت از کنارشان گذشته باشیم…)

۱۲- پرورش محصولاتی که نیاز به سرمایه‌گذاری کلان ندارند و در انباری منازل و محیط‌های کوچک قابل انجام هستند (مثل پرورش قارچ و …)

۱۳- تولید و فرآوری انواع ترشیجات و غذاهای خانگی با کیفیت بالا و عرضه در بسته‌بندی‌های مشتری پسند و تلاش در جهت ساخت برند در این زمینه.

۱۴- ترویج گردشگری در منطقه که یکی از درآمدزاترین صنایع دنیا است که إن‌شاءالله در مقاله‌ای جداگانه به آن خواهم پرداخت اما به این نکته بسنده کنم که گردشگری به تنهایی می‌تواند سیلی از فرصت‌های شغلی و اشتغال را راهی پاوه کند که تا سال‌ها اثرات آن مشهود باشد.

۱۵- سد و فرصت‌هایی که در پشت آن هستند به راستی قابل بررسی هستند… ورزش‌های آبی و کلوب‌های آبی برای انواع ورزش‌های آبی مثل قایق‌سواری و جت اسکی و شاتل و اسکی روی آب و پاراسل و…

هرکدام از این موارد می‌توانند فرصت‌های شغلی مناسبی برای جوانان ایجاد کند فقط بحث اصلی اینست که به انتظار ننشینیم تا دیگران برایمان دعوت نامه بفرستند چون متأسفانه حداقل در پاوه چنین اتفاقی نخواهد افتاد و باید روز به روز آمار بیکاری و اعتیاد و معضلات بعدی آن را شاهد باشیم.

عزیزان و سروران گرامی بخصوص قشر هم سن و سال خودم که جویای کار و فرصت‌های نو هستیم بدانیم که فقط با همت خودمان می‌توانیم سازنده موفقیت‌ها باشیم.

سروران عزیزی که تمایل به همفکری بیشتری در این موارد دارند می‌توانند از طریق نظرات این بخش و یا کانال‌های زیر با بنده در ارتباط باشند:

شماره تلگرام: ۰۹۱۸۷۵۳۱۱۵۳
ایمیل: AbdulrahmanWahaby@Gmail.com