امتحانات نهایی و کنکور سراسریآماده‌باش به دبیرستانی‌ها
امتحانات نهایی به کنکور نزدیک می‌شود

وبگاه خبری ده نگی بانه وره به نقل از سرویس کرمانشاه ایرنا – رییس اداره سنجش آموزش و پرورش استان کرمانشاه، آب پاکی را روی دست دانش‌آموزان گلایه‌مند به «سختی سوالات امتحانات نهایی» سال سوم متوسطه ریخت و توصیه‌هایی به دبیرستانی‌ها کرد.

به گزارش وبسایت دنگی بانه‌وره ماشاالله پروین در گفت‌وگو با عبدالله الماسی خبرنگار ایرنا؛ درباره گلایه‌ی بخشی از دانش آموزان از سختی سوالات امتحانات نهایی، گفت: که گرچه نمیتوان با قاطعیت درباره تصمیم وزارت آموزش و پرورش در مقابل این گلایه‌ها حرف زد اما به نظرم «بعید» است که تغییر خاصی در روند برگزاری امتحانات صورت بگیرد یا ارفاق و آزمون مجددی در کار باشد.

به گفته او، «گلایه برخی از دانش آموزان سال سوم متوسطه این است که سطح سوالات نهایی امسال از سال گذشته بالاتر بوده و سوالات مفهومی شده است». طی روزهای اخیر تعدادی از دانش‌آموزان در برخی از استانها به دشواری سوالات امتحانات نهایی سال سوم متوسطه دوم (سوم دبیرستان) معترض بوده‌اند و در ابتدا بیشتر اعتراض‌ها هم متوجه درس «شیمی» بود اما در ادامه شامل دروس عربی و ریاضی هم شد.

امتحانات نهایی سال سوم از روز ۲۵ اردیبهشت با درس «عربی» آغاز شده و تا ١٨خرداد ادامه دارد؛ یک هفته بعد از آن نتایج امتحانات اعلام می‌شود.

عده‌ای از دانش‌آموزان بر این باورند که در امتحانات نهایی از پاورقی و حتی خارج از کتاب هم سوال طرح شده است. اما رئیس اداره سنجش آموزش و پرورش استان کرمانشاه تآکید دارد که «سوالات تمام آزمون‌های آموزش و پرورش براساس محتوای کتاب طرح میشود و هرگز خارج از کتاب نیست». او گفت: بسیاری از دانش‌آموزان در همین درس‌هایی که مورد اعتراض قرار گرفته است، نمره بالای ۱۹ گرفته‌اند.

عبدالرسول عمادی، رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش هم که مسؤلیت اصلی حوزه امتحانات نهایی را بر عهده دارد، دراین‌باره گفته است: امتحانات سخت نیست و سؤالات از محتوای کتابی است که دانش‌آموزان در طول سال می‌خوانند.

او همچنین هفته گذشته به نشریه شهروند گفت: «براساس امتحانات دروسی که تا به حال تصحیح شده، میانگین نمرات ۱۲٫۷ است، در حالی‌ که میانگین ‌سال گذشته ۱۱٫۵۷ بود و این نشان می‌دهد که میانگین نمرات امتحانات نهایی تا الان، ۱٫۱۳ بالاتر از ‌سال گذشته است».

شاید مهمترین دلیل اعتراض برخی دانش‌آموزان به سخت بودن امتحانات، افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری و نقش تاثیرگذار نمره امتحانات نهایی در این سوابق است.

۳۲۱ هزار دانش آموز استان کرمانشاه هم اکنون در چهار هزار و ۱۳۲ مدرسه مشغول به تحصیل هستند.

 توصیه‌هایی به دبیرستانی‌ها

  • رییس اداره سنجش آموزش و پرورش استان کرمانشاه با اشاره به اینکه آزمونهای آموزش و پرورش شامل سه سطح داخلی، هماهنگ و نهایی است، گفت: سوالات آزمون داخلی توسط دبیر درس مربوطه طرح و تصحیح میشود و آزمون هماهنگ هم به صورت استانی یا کشوری طرح و توسط دبیر تصحیح میشود اما سوالات آزمون نهایی در مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش تهیه و در حوزه تصحیح اوراق به صورت بدون سربرگ تصحیح میشود.
  • ماشاءالله پروین، «مفهومی بودن» سوالات امتحانات نهایی سال سوم را قبول و درباره دلیل آن اظهار کرد: با توجه به تاثیر ۲۵ درصدی معدل کتبی دانش آموزان در نتیجه کنکور سراسری، بنای وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم بر مفهومی شدن سوالات سال سوم و نزدیک شدن آن به سوالات کنکور است.
  • او به دانش آموزان سال سوم توصیه کرد که نگران سختی آزمونها نباشد زیرا دشواری یا آسانی آزمون برای همه دانش‌آموزان است و بهتر است آنان سعی کنند که با انگیزه به فکر امتحانات باقی‌مانده باشند تا بر روی آنها تأثیر منفی ایجاد نشود؛ چه بسا سایر امتحانات راحت‌تر باشند.
  • پروین همچنین توصیه ای هم به دانش آموزان سال اول و دوم متوسطه دوم (اول و دوم دبیرستان) داشت: این دانش آموزان بهتر است از هم اکنون خود را برای مواجهه با سوالات مفهومی آماده کنند و انتظار نداشته باشند که سوالات امتحان عین سوالات کتاب باشد.