وب‌سایت خبری دنگی بانه‌وره؛‌ نیمه غربی ایران بازهم در غبار فرورفت، ماجرای تکراری که سال‌هاست نفس استان‌های جنوبی و غربی کشور را تنگ کرده است و خاک‌بازی آسمان ایران از قلب زاگرس تا دامنه البرز تمامی ندارد.

به گزارش وبگاه خبری ده‌نگی بانه‌ورهبه نقل از خبرگزاری مهر: طی بیش از یک دهه اخیر ریزگردها پای ثابت روزهای بهار و تابستان نیمه غربی ایران بوده است، جایی که سال‌هاست با خسارات ناشی از پدیده گردوغبار دست‌وپنجه نرم می‌کند.

خسارات جدی به‌سلامت مردم، جنگل‌ها و مراتع، صنعت زنبورداری و کشاورزی، زیرساخت‌های مختلف و… تنها بخشی از تبعات این پدیده در استان‌های مختلف بوده است؛ درحالی‌که هرروز دامنه خسارات پدیده گردوغبار از قلب زاگرس گرفته تا دامنه البرز عمیق‌تر می‌شود گویا پایانی برای این بحران بیش از ده‌ساله غرب و جنوب ایران وجود ندارد.

ردپای گردوغبار بعد از سلامت مردم، روی حیات جنگل‌های زاگرس کشیده شد تا سروکله پدیده زوال در بلوطستان پیدا شود، کمی بعد موج بیماری‌های قلبی و ریوی مردم را راهی بیمارستان‌ها کرد و حتی خبرها حکایت از خسارات گردوغبار به آثار تاریخی هم دارد.

طی دو روز اخیر بازهم نیمه غربی کشور شاهد ورود موج گسترده گردوغبار بود که به نظر می‌رسد به‌تدریج راه خود را به دامنه البرز و مرکز ایران هم باز می‌کند.

گردوغبار و وجود ریزگردها در شهر بانه‌وره تاحدی بوده که خورشید چون نقطه‌ای کوچک مشاهده می‌شود

گردوغبار و وجود ریزگردها در شهر بانه‌وره تاحدی بوده که خورشید چون نقطه‌ای کوچک مشاهده می‌شود

گردوغبار در کرمانشاه، وضع هوا بحرانی شد

اوضاع کرمانشاه هم با دیگر استان‌های غربی تفاوتی ندارد به‌طوری‌که مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه کیفیت هوای امروز استان را بحرانی اعلام کرد.

رضا محمودیان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: از عصر دیروز پنجشنبه هوای استان تحت تأثیر ریزگردها قرار دارد و در حال حاضر وضعیت هوای کرمانشاه بحرانی است.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه، غلظت ریزگردها را ۶۶۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا عنوان کرد و افزود: استاندارد ذرات ریزگردها ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا بوده و در حال حاضر آلودگی هوای استان چندین برابر حد استاندارد است.

شاهرخ پارسا مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه نیز گفته است که پیش‌بینی می‌شود از بعدازظهر امروز جمعه ۲۸ خردادماه از غلظت غبار در نقاط مختلف استان کاسته شود.

پارسا بیان کرد: با توجه به‌احتمال تشکیل مجدد توفان‌های گردوخاک روی کشور عراق و سوریه، ممکن است طی ساعاتی از فردا ۲۹ خرداد مجدد شاهد غبارآلود شدن هوا باشیم.

وی اضافه کرد: غلظت ریزگردها طی فردا شنبه کمتر از امروز خواهد بود و  به‌ویژه در نواحی مرزی استان شاهد پدیده غبار خواهیم بود.

این سخنان در حالی است که در شهرستان مرزی قصر شیرین هجوم ریزگردها دید افقی در این شهرستان را به ۱۰۰ متر کاهش داد و وضعیت هوای استان نیز بحرانی اعلام‌شده است.