وب‌سایت خبری ده‌نگی بانه‌وره به نقل از پایگاه تحلیلی خبری پاوه پرس؛ هرساله شهرداران استان کرمانشاه در سفرهای برون‌مرزی، از کشورهایی بازدید بعمل می‌آورند. امسال نیز شهرداران شهرها و مناطق تابعه اورامانات در معیت شهرداران استان کرمانشاه به کشور هندوستان سفری داشته‌اند، که در ذیل سفرنامه تحلیلی تصویری این سفر توسط مهندس فیصل یوسفی شهردار محترم بانه‌وره تهیه و تنظیم شده است. ضمن تقدیر از مساعی این ارجمند توجه کاربران ارجمند را به گزارش مذکور معطوف می نمائیم.

مقدمه:

کشور هندوستان با توجه به وسعت زیاد وجمعیت بالا دارای ناگفته های زیاد و بسیار عجیبی است که در طی مسافرت به این سرزمین زیبا و پهناور به مجهولاتی رسیدم که پاسخ های آن نیز مرا متحیر کرد البته در این پژوهش  به بررسی توسعه شهری و روستایی و فرهنگ وتمدن تاریخی که موجب این توسعه شده است پرداخته  و در یک گزارش همه  یافته های به دست آمده از سفر  را گردآوری نمودم.

تاریخ و تمدن هند

کشور هندوستان دارای پیشینه ای قابل توجه بوده تاجائی که براساس یافته های به دست آمده قدمت حضور بشر در  این شبه قاره  به دویست تا چهارصد هزار سال می‌رسد. اولین تمدن بزرگ به معنای واقعی آن، تمدن حوزه رود سند با قدمت نزدیک به سه هزار سال است که به تمدن دره سند معروف است و وسیع ترین گستره تمدنی زمان خود بوده است. که در آنجا استخر وحمام وجود داشته وآثار آن پابرجاست.

ورود آریائیها به هند در فرهنگ دین و ادبیات و سیستم اجتماعی این سرزمین نقش بسیار مهمی و تاثیر به‌سزائی داشته‌ که از آن جمله می‌توان به شکل‌گیری سانسکریت اولیه، تدوین متون مقدس هندوئی و سیستم طبقاتی جامعه هند اشاره نمود.

اولین دوران امپراتوری هند با حکومت سلسله موریا بین سالهای ۳۲۶ تا ۲۰۰ قبل از میلاد شکل گرفت. از آن زمان تا زمان حکومت مسلمانان پادشاهان زیادی دراین سرزمین حکومت کردند.  مسلمانان درسال  ۷۱۱ میلادی تا کناره رود سند که هم اکنون در پاکستان است پیش آمدند. اما فتح هندوستان و نفوذ گسترهٔ اسلام گزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستاندر آن سرزمین در دوره غزنویان آغاز شد.  سال ۱۰۰۵ میلادی سلطان محمود غزنوی به هندوستان تاخت و تا پایان عمرش ۴۲۱ق. (۱۰۲۷م) بالغ بر ۱۵ تا۱۷ بار به شمال هند حمله کرد. وشمال شهر هند را تخریب واکثر معابد هندوها وبودایی­ها را ویران کرد تا آنجا که معبد سومنات را تخریب و الماس وجواهرات آن را غارت کرد اما سعی نکرد دولت اسلامی برپاکند. او پس از هر حمله به پایتختش غزنه بازمی‌گشت و نخواست یا نتوانست حکومتی پایدار در این منطقه بنا نهد.

درکشور هند قبل ازحمله مغول­ها حکومت مرکزی نبوده وحاکمان فراوان بودندوهرمنطقه ای حاکمی داشت. در سال ۱۵۲۶ «بابر» از نوادگان تیمور بر هند تسلط یافت و سلسله گورکانیان یا امپراتوری مغولی هند را بنیان گذاشت. این سلسله در نیمه سده ۱۷ میلادی و در زمان شاه جهان بزرگ‌ترین و ثروتمندترین امپراتوری جهان بود. این سلسله آخرین دوران طلایی امپراتوری‌های اسلامی به شمار می‌رود. در سال ۱۷۳۹ میلادی با حمله نادرشاه افشار به هندوستان مقدمات انقراض این امپراتوری فراهم شد و در سال ۱۸۵۷ پس از سال‌ها نبرد سرانجام کمپانی هند شرقی توانست این امپراتوری را منقرض کرده و سرزمین‌های آنرا تصرف کند. به این ترتیب هند که در روزگار اکبرشاه و شاه‌جهان و اورنگ‌زیب سیر تمدن را آغاز کرده بود رو به ضعف نهاد. بعداز مغولان دوره استعمار انگلستان در هند حدود یک قرن ونیم از ۱۸۰۰ تا ۱۹۴۷ میلادی طول کشید.

اقتصاد و منابع هند

 چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است. هند با رشد اقتصادی متوسط ۸ درصد طی ۸ سال گذشته به یک قدرت اقتصادی تبدیل شده‌است. این میزان رشد نزدیک به رشد اقتصادی کشور همسایه آن چین است. بر اساس برابری قدرت خرید، اقتصاد هند اکنون چهارمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می‌آید. میلیونها تن هنور در فقر شدید زندگی می‌کنند و در آمد سرانه ۷۲۰ دلار آمریکا در سال است. مشکلات زیربنایی نیز در هند ادامه دارد.

گفته می­شود که از میان ۱۰پولدارجهان ۴نفرشان هندی هستند. یعنی ۷۰% پول هند در دست ۷% مردم هند است. و ۹۳% بقیه­ی مردم فقط ۳۰% پول دولت هند در دست آنان است. واین نشان دهنده ی اختلاف طبقاتی شدید می ­باشد.

اگرچه هنوز بیش از ۳۴٪ جمعیت هند کمتر از یک دلاردر روز درامد دارند (رتبه ۲۲ دنیا) و حدود ۸۰٪ مردم با کمتر از دو دلار در روز زندگی می‌کنند،(رتبه ۱۶دنیا) و بیش از۳۰۰میلیون نفر در زیر خط فقر زندگی می‌کنند،اما پیشرفت‌های اقتصادی عظیم این کشور در چند سال اخیر رشد اقتصادی هند را به رقم ۸٪ رسانده و کارشناسان پیش بینی می‌کنند، در سال‌های آینده هند به رشد اقتصادی ۱۰٪ در سال نیز نائل شود.

اما دولت هند برای جبران گوشه ­ای ازاین فقر یک سری اقدامات انجام می­دهد ازجمله:

– دولت از طبقه­ ی متوسط وپولدار ۴۰% مالیات می­گیرد وآن را صرف مخارج مربوط به بهداشت و آموزش وارتش مینماید. درحال حاضر ۶۰% روستاهای هند ازداشتن سرویس بهداشتی در منازل گزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان2خود محروم هستند و این می­تواند ناشی از وجود فقر وضعف فرهنگی باشد.

– آنهایی که کار ندارندوفقیر هستند وباید درماه ۱۴روز کارکنند و درمقابل ۴۰۰ روپیه به آنان می­دهد واین کارکردن به خاطر این است که تنبل بارنیایند. ودولت الکی پول پخش نمی­کند.

– در زمینه ی آموزش نیز دولت برای افراد فقیر آموزش ومدارس رایگان در اختیارشان می‌گذاشت و ناهار را نیز به طور رایگان در مدارس صرف می­کردند.

وهدفشان این است که تا سال ۲۰۲۰ سراسر هند ازلحاظ بهداشتی وآموزشی مجهز باشد.

اقتصاد هند، اقتصادی متنوع است و کشاورزی، صنایع دستی، نساجی، صنعت و گستره وسیعی از خدمات را در بر می‌گیرد. اگر چه هنوز دوسوم نیروی کار هند، درآمد خود را بطور مستقیم یا غیر مستقیم از بخش کشاورزی بدست می‌آورند، نقش بخش خدمات در اقتصاد هند اهمیت روزافزونی به خود گرفته‌است.

اکنون هند بزرگترین تولید کننده­ ی گندم وبرنج می­باشد وبه خودکفایی رسیده است. تا جایی­که اگر ۳سال قحطی دراین کشور اتفاق بیفتد بااین تعداد جمعیت دچار مشکل نمی­شود. همچنین بزرگترین تولید کنده­ی چای، زغال سنگ، تراکتور، توک توک (سه چرخه )، کارخانه کشتی، هواپیما وتوپ و… می باشد.

دارای نیروی اتمی هست و یکی از مهم‌ترین صادرکنندگان نیروی کار متخصص در زمینه‌های خدمات مالی و نرم‌افزاری و مهندسی نرم‌افزار است.

فرهنگ و زبان هند

هند دارای تاریخ و فرهنگ بسیار کهن و پرباری است که به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. هند سرزمین نژادها، زبان‌ها، آیین‌ها، و فرهنگ‌های فراوان و گوناگون می‌باشد. در هند صدها زبان و هزاران گویش و لهجه وجود دارد. علاوه بر دو زبان هندی و انگلیسی که در قانون اساسی این کشور زبان رسمی اعلام شده‌است، ۲۲ زبان دیگر در یک یا چند ایالت موقعیت زبان رسمی را دارند.

طی ۸۰۰ سال تسلط فارسی‌زبانان یا ایرانیان بر هند، این کشور از فرهنگ ایران و زبان فارسی تاثیر بسیاری پذیرفته‌است. زبان فارسی در دورهٔ غزنویان به هندگزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان8 راه یافت و با فرمانروایی دودمان گورکانیان هند زبان رسمی شد. زبان فارسی هند شاعران بزرگی همچون بیدل دهلوی، و امیر خسرو دهلوی و دستگاه شعری سبک هندی را در خود پروراند. زبان فارسی تاثیر فراوانی بر زبان‌های هند به‌ویژه زبان اردو گذاشته‌است. زبان فارسی پیش از آنکه هند مستعمره انگلستان شود (سده ۱۹ میلادی)، دومین زبان رسمی این کشور و زبان فرهنگی و علمی به‌شمار می‌رفت.

درهند گاهی اوقات مردم با لباس ودستکش سفید زمین را جارو می­زنند وآن را خدمت به خلق می­دانند وافراد ثروتمند نیز این کار را انجام می­دهند به خاطراین­که اگر کسی کاردرحد پایین انجام دهد احساس غروز نکند.

مردم هند بسیار صبورندو  قناعت زیادی دارند. از خدا ودولت و ازهیچ کسی شکایتی ندارند و اعتراضی نمی­ کنند. و این شعردهلوی مصداق این اخلاق مردم هنداست:

دنیا اگر دهند، نجنبم زجای خویش        من بسته­ام حنای قناعت به پای خویش

قبل ازاینکه مردم هند پول دستشان بیفتد تضاد طبقاتی خیلی زیاد بود. که درتقسیم بندی رایج شامل چهار طبقه بودند که عبارتنداز:

۱- برهمنان ، که همان طبقه روحانیون و کاهنان دین هندو هستند .

۲- کشاتریاها ، که طبقه شاهان و شاهزادگان و جنگاوران هستند .

۳- ویشایاها، که شامل بازرگانان و دهقانان است .

۴- شودراها یا سادراها، ( نجس ) که طبقه کارگران محسوب می شود.

نجس ها به هیچ وجه حق نداشتند که در محله اریاییها تردد کنند و هر گاه از باب ضرورت برای حمل زباله و یا گدایی به محلات انها می روند موظف هستند که با صدای بلند حضور خود را اعلام کنند که مبادا نگاه طبقات بالاتر به این گروه بیفتد. در صورت این اتفاق بیننده می بایست با غسل خود را پاک کند. گوش دادن باتلاوت کتابگزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان1 مقدس نیز برای انان حرام بود و اگر فردی از ایشان در این مورد استراق سمع کند برای مجازات سرب مذاب در گوش او می ریختند. یک نجس نمی توانست در ساعاتی از روز که طول سایه ها بلند است از اماکن مورد استفاده سایر طبقات عبور کند که مبادا سایه بلند او بر روی فردی بیفتد و این سایه فرد اریایی را نجس کند. و همچنین از آموزش و یادگیری زبان سانسکریت محروم بودند. واز ورود آنها به معابد جلوگیری می­شد.

در این مورد گاندی سیستم کاست را زخم خدا بر پیکر جامعه هندو خواند و نجس ها را ” خلق خدا ” نامید. اگرچه سال هاست حکومتهند درحال مبارزه با این نظام طبقه ای است اما عملا این نظام هنوز در زیر پوست هند به حیاتش ادامه می دهد.

ادیان و باورهای دینی مردم هند

۷۰% مردم هندو بت پرست هستند. ۱۴% مسلمان و۱۶% بقیه­ی مذاهب . این کشور دارای ادیان ومذاهب متفاوت وبسیاری می­باشد. اما باین وجود باهم تعامل بسیاری دارند و کسی را با نگاه مسلمان وبودا وهندو نمی­نگرند بلکه همه مثل هم­اند.

مرتاض­ها:

مرتاض­ها یکی از طبقات دینی هند هستند که بیشتر درجنگل زندگی می­کنند. که به کمک روش‌های بسیار ساده‌زیستانه و گاه ناراحت‌زیستانه (مانند تحمل گرسنگی و تشنگی، خوابیدن بر روی تخت پوشیده از میخ و …) می‌خواهند به درون‌پویی بپردازند.

سیک­ها:

دینی که ۹۰۰سال قبل به وجود آمده و لااله الاالله را قبول دارند اما محمدرسول الله را قبول ندارند. مرکز سیک ایالت پنجاب است و بیشتر پیروان آیین سیک نیز پنجابی هستند. باورهای بنیادین دین سیکی باور و مراقبه به نام یک خالق، یگانگی و برابری همهٔ نوع بشر، درگیری در خدمت عاری از خودپرستی، تلاش برای عدالت اجتماعی برای منفعت و شکوفایی برای همه، و رفتار و زندگی صادقانه و زیست یک حیات خانوادگی است.

تناسخ:

هندیان به مسئله­ی تناسخ اعتقاد کامل دارند. اینکه اگر فردی بمیرد بعدازمرگ روحش دربدن حیوان دیگری می­رود. وبه همین سب هندیان حیوانات را اذیت نمی­کنند واعتقاد دارند شاید ارواح اجدادشان دربدن یکی ازاین حیوانات باشد . وبه همین دلیل بیشتر مردم هند گیاهخوارند ومصرف گوشت بسیارکم می­باشد.

سوزاندن مردگان:

سیک­ها وهندوها مطابق یک رسم دیرینه در ساحل رود گنگ و در کنار شهر مقدس واراناسی مرده های خود را می سوزانند. بر اساس اعتقاد هندوها، این مکان مقدس ترین مکان روی زمین برای مردن است.

سیاست و قانون هند:

حکومت هند را بزرگترین دموکراسی جهان می‌نامند. سمت ریاست جمهوری هند هرچند حالت تشریفاتی دارد اما این سمت بالاترین مقام اجرایی بودهگزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان4 و از اختیارات قانونی گسترده‌ای برخوردار است.

بیشتر قوانین را از انگلستان، کانادا واسترالیا و… گرفته شده است. در پارلمان هند حتی افراد بی‌سواد نمی­توانند به مجلس راه یابندو سواد ملاک نیست.

علل عقب افتادگی هند را این مورد بیان کرده لند: ۱-دین (تفاوت‌های دینی ) ۲-احزاب . وجود احزاب فراون سبب می­ود اگر یک حزب دردولت باشد منطقه­ای را تخریب وبه جای آن چیز دیگری می سزند وحزب دیگر نیز اعتراض می­کند .

 اقتصاد و توسعه‌ی توریسم:

کشور هند که در سال‌های اخیر رشد بالای تولید ناخالص ملی و نیز رشد سریع حجم صادرات را تجربه کرده، هم‌اکنون در جمع ده قدرت برتر صادراتی جهان قرار دارد. ضمن آنکه پیش‌بینی می‌شود در صورت استمرار روند رشد اقتصادی فعلی هند، این کشور بتواند تا سال ۲۰۳۰، در جمع سه کشور برتر جهان به لحاظ تولید ناخالص ملی قرار گیرد. در عین حال در دهه اخیر، سیاست‌گذاران ارشد اقتصادی هندوستان منبع جدیدی را برای تغذیه بیشتر رشد اقتصادی بالای این کشور کشف کرده‌اند؛

توسعه توریسم

رشد سریع توریسم در شبه قاره هند از سال ۲۰۰۰ به بعد، باعث شده است که هم‌اکنون بالغ بر هفت درصد از مشاغل این کشور یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفری، به طور مستقیم و یا غیرمستقیم با توریسم مرتبط باشند. همچنین انتظار می‌رود که رونق توریسم باعث بهبود ذهنیت شهروندان خارجی نسبت به هندوستان شده و راه این کشور را برای ورود به کلوپ قدرت‌های مهم اقتصادی- سیاسی جهان هموارتر کند.

روند توسعه سریع توریسم در هندوستان که از اوایل سال ۲۰۰۰ شروع شد، هم‌اکنون همه شبه قاره هند را فرا گرفته است. در بازه زمانی پنج ساله بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷، تعداد بازدیدکنندگان خارجی از هند به میزان ۸۰ درصد رشد داشت. برنامه تبلیغاتی گسترده برای توسعه صنعت توریسم با شعار “هند شگفت انگیز” (Incredible India )، گزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان11سردمدار این انقلاب توریستی بود و توانست در طول چند سال اخیر، تصویر بین‌المللی هند را از کشوری مبتلا به فقر و جنگ‌زده، به تصویر مقصدی لبریز از فرهنگ و سنتی سرزنده و شاد همراه با زیرساخت‌های توریستی، برای سپری کردن تعطیلات رویایی تغییر دهد.

علاوه بر این، هند سرزمین تناقض‌هاست. از سواحل بکر و دست‌نخورده تا کوهستان‌ها و دره‌های حاصل‌خیز و جنگل‌های بارانی و صحرا. این کشور تقریبا برای هر نوع سلیقه گردشگری، شامل اکوتوریسم و طبیعت‌گردی، ماجراجویی، ساحلی و فرهنگی مناسب است. توسعه صنعت توریسم توسط آژانس‌های دولتی مرکزی و منطقه‌ای طرح‌ریزی و اجرا شده است. هر چند مسائلی مانند ناکافی بودن زیرساخت‌های حمل و نقل و سطح بهداشت پایین در برخی مناطق هند، بعضا موجب آزار گردشگران می‌شود.

ذاتا صنعت توریسم فواید زیادی هم برای کشور مقصد و هم خود مسافرین دارد. براساس آمارهای سازمان بین‌المللی گردشگری، تخمین زده می‌شود که هم‌اکنون مسافرت و توریسم، بالغ بر هفت درصد از کل اشتغال را در کشور یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفری هند به خود اختصاص داده باشد.

بناهای تاریخی وجاذبه­ های گردشگری:

تاج محل:

تاج محل در آگرا آرامگاه بسیار عظیمی از مرمر سفید که بین سال‌های ۱۶۳۲ و ۱۶۵۳ به فرمان امپراطور موقال، شاه جهان و به یادبود همسر مورد علاقه ی ایرانی‌تبارش،بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل بنا شده‌است. مرگ ناگهانی «ممتاز محل» پادشاه را دچار غم و اندوه ساخت. شاه داغدیده پس از تفکر و تدبر بنا به وصیت او تصمیم گرفت بنائی بر مزار محبوبش بسازد تا شاهدی بر عشقش باشد، از اینرو طراحان، مهندسان و استادکاران را از گوشه و کنار دنیا گرد آورد تا آرامگاهی را بسازند که آخرین دستاورد معماری گورکانی گردد.خود شاه‌جهان وهمسرش نیز در گزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان6همان‌جا به خاک سپرده شدند. نام این بنا، ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی ازمعماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن ۲۰،۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند.

این بنا ۱۲گنبد دارد. باغ کنار تاج محل به نام چهارباغ ( باغ بهشت ) حوض وسط نماد حوض کوثر است واطراف آن ۴نهر که نماد ۴نهربهشت است میباشد. ۴مناره ۳درجه انحرف دارد که اگر زلزله آمد به بیرون بیافتد نه داخل. بیل کلینتون وقتی ازتاج محل دیدن کرد گفت: مردم ۲نوع هستند. ۱نوع آن تاج محل را دیده­اند. ونوع دوم آن  تاج محل را ندیده ­اند.

قطب منار و مسجد قوه السلام

قُطُب منار مناره‌ای است در دهلی پایتخت هندوستان که ۷۲/۵ متر ارتفاع دارد و بلندترین بنای آجری دنیاست. این مناره بزرگ از مرمر و سنگهای سرخ ساخته شده و به دستور سلطان معزالدین غوری از سلسله غوریان و توسط غلام ترک و سپهسالار او قطب‌الدین ایبک، که بعدها به پادشاهی رسید، در ۱۱۹۹ میلادی بنیان‌گذارده شده است. قُطُب منار یکی از اولین و برجسته‌ترین نمونه‌های معماری هندو-اسلامی است. قطب منار، پیوسته و محلق به مسجد قوه الاسلام و موَذن خانهٔ آن است. همچنین برخی معتقدند بنای قُطُب منار توسط بوعلی شاه قلندر برای اختصاصگزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان17 به قطب‌الدین بختیار کاکی اوشی (۱۱۸۷۱۲۳۶ م) از عرفا و صوفیان بزرگ هند ساخته شده‌است. ورودی بنا از طریق دری است که در سمت شمال واقع است. این منار به پنج طبقه تقسیم می‌شود که در فاصلهٔ هر دو طبقه، ایوان مدوری است که چون کمربندی منار را دربر گرفته‌است. این ایوان‌ها در نگهداری وزن طبقات فوقانی نقش مؤثری دارند که در بناهای دیگر آن دوران چنین چیزی مشاهده نمی‌شود.

این بنا از سنگ ماسه‌ای قرمز و قهوه‌ای روشن و سنگ کوارتزی خاکستری ساخته شده و دو ردیف آن نیز با مرمر سفید ساخته شده‌است و تزئینات روی این منار بی‌نظیر است.

قطب مناربه عنوان تخت جمشید کشورهند معروف است. در سمت غربی صحن مسجد قوه الاسلام ، ستون آهنی بزرگی است ، که بر روی آن ، نوشته هایی به خط سانسکریت از دوران خاندان جیتا ، پادشاه هندویی ، شاندرا جیتای دوم ( ۳۵۷ ه . ق / ۹۷۹ م ) وجود دارد . قطب الدین ایبک این ستون را از یکی از معابد هندویی برداشت ، و آن را در صحن مسجد قرار داد .

این کار ، گفته قبلی مرا تأیید می کند که همانا قطب الدین ایبک به طور عمد این کارها را انجام داد تا بدین وسیله پیروزی اش را بر هندوها تأکید کرده باشد . و این ستون آهنی ، بیشتر بر برج های فرعونی شباهت دارد ، که روی آن به طور کامل ،‌ پیروزی ها و ماجراهای امپراطور شاندار جیتا ثبت شده است ؛ همچنانکه فراعنه مصر نیز این کار را می کردند . به اعتقاد برخی دیگر ، قطب الدین ایبک از محتوای نوشته ها و معناهای آن چیزی نمی دانست و فقط این ستون آهنی را به عنوان نمادی از پیروزی و جاودانگی آن ، در مسجد قرار داده بود .

قلعه سرخ

قلعه سرخ در کلمه (رد فورت یا لال قلعه Red Fort یا Lal Qila) لال در زبان هندی به معنی قرمز است که دستور احداث این قلعه را شاه جهان امپراتور گورکانی، وقتی که پایتخت خود را از اگرا به دهلی تغییر داد، صادر کرد، ساخت آن ۹ سال به طول انجامید و در سال ۱۶۴۸ تکمیل شد.

قلعه سرخ هلالی شکل واقع در دهلی نو، به خاطر سنگ های سرخ به کار رفته در ساختمان بنا به این نام  درآمده است.این قلعه در کنار رود «یامونا» قرار دارد و به شکل یک هشت ضلعی نامنظم که به وسیله دیواری از سنگ‌های قرمز رنگ محصور شده است و طول آن ۵/۲ کیلومتر و ارتفاع آن از ۱۶ تا ۳۳ متر متغیر است. گزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان14در سرتاسر این قلعه می‌توان نشانه‌های معماری اسلامی که با ظرافت خاصی به وسیله سنگ‌های سرخ ساخته شده را مشاهده کرد. بدون شک این قلعه را می‌توان یکی از آثار معماری اسلامی در هند محسوب کرد.

دروازه­ی هند

دروازه با ارتفاع بلند ۲۶ متر و مشرف به دریای عرب است، حتما زمانی که در بمبئی هستید این دروازه نمادین هند را ببینید. برای زنده نگهداشتن خاطره ورود پادشاه جورج پنجم و همسرش ملکه مری در سال ۱۹۱۱، ساخته شده است. دروازه هند همچنین، چشم انداز کمتر باشکوهی برای سربازان بریتانیایی در سال ۱۹۴۸ زمانی که هند استقلال خود را به دست آورد بوده است.

قلعه­ی آمر

قلعه امر( اغلب “Amber” نوشته میشود)، کاخ مستحکمی است که در سال ۱۵۹۲ توسط ماهاراما من سینگ اول ساخته شد و مدت زیادی مرکز اصلی جایپور بوده است. قلعه آمر به سبک معماری هندی- اسلامی ساخته شده و براساس اطلاعات موجود مراحل ساخت آن بین سال های ۱۶۰۰ میلادی تا ۱۷۲۷ تکمیل شده است. گفته می‌شود این قلعه از سوی خاندان سلطنتی به عنوان کاخ ییلاقی استفاده می‌شده است.

توسعه‌ی شهری و روستایی در هند:

کشور هند با نزدیک به ۰۱/۱ میلیارد نفر جمعیت، دومین کشور پرجمعیت جهان محسوب می‌شود. علی‌رغم وجود شهرهای بزرگ، هنوز هم این کشور عمدتاً یک کشور روستایی به‌شمار می‌آید. نزدیک به ۵۰ درصد مردم هند در فقرگزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان12 به‌سر می‌برند که اکثر این فقرا را کارگران بدون زمین یا خرده‌ کشاورزان تشکیل می‌دهند.

توسعه روستایی یکپارچه، از سال ۱۹۷۵ در هند مورد توجه و تأکید قرار گرفت و طرحهای عمده‌ای در این راستا به مرحله اجرا گذاشته شد. هدف از اجرای این طرحها، تقویت زیرساختهای عمده اقتصادی ـ اجتماعی در نواحی روستایی و کاهش فقر و محرومیت در این کشور بود. این برنامه‌ها چند هدف بلندمدت زیر را دنبال می‌کردند:

 1. افزایش تولید و بهره‌وری در بخش کشاورزی و بخشهای وابسته به آن
 2. افزایش سطح درآمد روستاییان
 3. ارتقای سطح مهارت‌ها و توانمندی‌های روستانشینان
 4. تخصیص اعتبار لازم برای اجرای برنامه‌های عمرانی و توسعه روستایی
 5. ایجاد فرصت‌های شغلی جدید
 6. تأمین حداقل نیازهای معیشتی روستاییان
 7. بهره‌برداری بهینه از منابع محلی

برنامه توسعه روستایی یکپارچه، برنامه توسعه نواحی در معرض خشکسالی و برنامه توسعه نواحی بیابانی، سه طرح عمده‌ای بودند که در این راستا به اجرا درآمده و دستاوردهای چشمگیری برای این کشور به ارمغان آوردند.

نتیجه‌گیری:

کشور هند دارای مزایا ومعایب بسیاری است که قابلیت بررسی وتحقیق را دارد  این کشور از نظر چشم انداز شهری مناسب است ولی از لحاظ خدمات عمومی و بهداشت ضعیف اسگزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان10ت و از لحاظ فرهنگی و اجتماعی وضعیت مناسبی ندارند ولی از لحاظ صنعت توریسم بسیار مهم ودرآمدزا است  از نظر کشاورزی وتولید دارو و نرم افزار نیز رتبه اول منطقه را دارد  هند چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است اما میلیونها تن هنوز در فقر شدید زندگی می‌کنند ومشکلات زیربنایی نیز در هند ادامه دارد هند سرزمین تناقض‌هاست. هر چند مسائلی مانند ناکافی بودن زیرساخت‌های حمل و نقل و سطح بهداشت پایین در برخی مناطق هند، بعضا موجب آزار گردشگران می‌شود ولی زیبایی چشم اندازهای آن تا حدی این مشکل را کم رنگتر کرده است علی‌رغم وجود شهرهای بزرگ، هنوز هم این کشور عمدتاً یک کشور روستایی به‌شمار می‌آید.

در کل می‌توان به عنوان نتیجه‌ی حاصل از این سفر بیان کرد که:

 • – بیشتر بناها وآثارتاریخی مربوط به دوران حکومت مسلمانان وایرانیان است وآمیخته ی معماری هندو واسلامی است ودارای سبک منحصربه فردی است.
 • — درآمدهای ناشی ازپرداخت مالیات صرف بهداشت و آموزش می­شود.
 • – مشکلات عدیده ای در زمینه بهداشت وخدمات عمومی به وضوح قابل لمس می‌باشد.
 • — شهر ها وشریانهای ارتباطی دارای زیرساخت مناسب می باشند.
 • — وضعیت فضای سبز در این کشور مناسب نمی باشد.
 • — اقدامی مناسب در خصوص زیباسازی در شهرهای این کشور انجام نپذیرفته است.
 • — مشکلات حاشیه نشینی وساخت وسازهای بی رویه به وضوح در حاشیه شهرها دیده می شود.
 • — بافت های جدید از منظر شهری دارای ساماندهی بهتری بوده وآینده وتوسعه شهری امیدوار کننده ای در انتظار است.
 • — نکته حائز اهمیت توسعه بخش کشاورزی وصنایع دستی واز همه مهمتر صنعت توریسم بوده که موجب ایجاد اشتغال ودرآمد می باشد.
 • — مطلب حائز اهمیت وقابل توجه اهمیت دادن بیشتر به روستاها می باشد که در هند توسعه از روستا شروع وبه شهر ختم می شود.
 • گزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان16گزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان15گزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان13گزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان9

گزارش تحلیلی تصویری سفر شهرداران اورامانات به کشور هندوستان6

تهیه و تنظیم: فیصل یوسفی، شهردار بانه وره