جشنواره کشوری عکس اورامانات، نیازمند حمایت مالی

امید احمدیان (خبرنگار روزنامه همشهری و کردپرس)

وب‌سایت خبری ده‌نگی بانه‌وره؛ امید احمدیان | نخستین جشنواره کشوری عکس اورامانات قرار است بزودی در منطقه اورامانات برگزار شود. «طبیعت پاک» و «زیبایی‌های طبیعت اورامانات» دو بخش اصلی این جشنواره هستند. شرکت در این جشنواره برای عموم آزاد است.

جشنواره کشوری عکس اورامانات، نیازمند حمایت مالی --- نویسنده: امید احمدیان (خبرنگار روزنامه همشهری و کردپرس)

جشنواره کشوری عکس اورامانات، نیازمند حمایت مالی — نویسنده: امید احمدیان (خبرنگار روزنامه همشهری و کردپرس)

نخستین جشنواره کشوری عکس اورامانات قرار است بزودی در منطقه اورامانات برگزار شود. «طبیعت پاک» و «زیبایی‌های طبیعت اورامانات» دو بخش اصلی این جشنواره هستند. شرکت در این جشنواره برای عموم آزاد است. دبیرخانه جشنواره کشوری عکس اورامانات از ابتدای امسال شروع به‌کار کرد. مهلت ارسال آثار تاکنون ۲ بار تمدید شده است.

حمایت مادی و معنوی مهمترین انتظار مسئولان و هنرمندان برگزارکننده این جشنواره است. وعده‌هایی از جانب مسئولان در راستای برگزاری این جشنواره داده شد، اما تا امروز هیچکدام از این وعده‌ها عملی نشده و‌ این روند پیشبرد، «نخستین جشنواره کشوری اورامانات» را لنگ کرده است. انتظار هنرمندان و مردم منطقه اورامانات برگزاری مناسب این جشنواره در روزهای اخیر است که نیازمند حمایت هرچه بیشتر است.

دبیر برگزاری نخستین جشنواره عکس اورامانات با بیان اینکه این جشنواره برای اولین‌بار در منطقه اورامانات برپا می‌شود، می گوید: معرفی هرچه بیشتر طبیعت زیبا و جاذبه‌های طبیعی منطقه اورامانات به هموطنان‌مان در سراسر کشور با هدف جذب گردشگر و تقویت صنعت گردشگری همچنین برجسته کردن زیبایی‌های این دیار در نگاه ساکنان آن و افزایش حس تعلق خاطر مردمان این دیار در حفظ و صیانت از این طبیعت زیبای اورامان از اهداف برگزاری این جشنواره است.

اهداف جشنواره:

«ادریس خسروی‌زاده» دبیر این جشنواره در ادامه می‌افزاید: شناسایی استعدادهای عکاسی منطقه و برنامه‌ریزی برای آموزش بیشتر و ارتقای سطح کیفی هنر عکاسی در میان جوانان علاقه‌مند از دیگر اهدافی است که به دنبال آن هستیم. به همین خاطر درخواست تشکیل انجمن عکاسان شهرستان جوانرود را هم به اداره ارشاد جوانرود دادیم.

دبیر برگزاری نخستین جشنواره عکس اورامانات اضافه می‌کند: جشنواره کشوری عکس با موضوع زیبایی‌های طبیعت اورامانات (شهرستان‌های جوانرود، پاوه، روانسر و ثلاث باباجانی) و طبیعت پاک به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان جوانرود و همکاری فرمانداری، شورای اسلامی شهر، شهرداری جوانرود، انجمن عکاسان کرمانشاه و بسیج هنرمندان استان کرمانشاه قرار بود بزودی برگزار شود، اما با مشکلاتی از لحاظ حمایتی مواجه شده‌ایم.

وی ادامه می دهد: این جشنواره در ایام تعطیلات نوروز امسال در قالب پیشنهادی به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جوانرود ارائه و مورد موافقت قرار گرفت و فراخوان آن در فضای مجازی از ۲۰ فروردین منتشر شد.

استقبال خوب عکاسان و هنرمندان

دبیر جشنواره عکس اورامانات با اشاره به اقدامات انجام شده در این زمینه، می‌گوید: تاکنون رایزنی با ادارات و سازمان‌ها برای جذب حمایت مالی و رایزنی با اساتید هنر عکاسی برای همکاری با جشنواره به‌عنوان داور صورت گرفته است. خسروی‌زاده به استقبال خوب عکاسان و هنرمندان اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: تا کنون ۳۱۸ اثر از ۸۸ شرکت کننده از ۱۴ شهرستان به دبیرخانه جشنواره رسیده است.

وی با ابراز خرسندی از روند پیشبرد برگزاری جشنواره از لحاظ نرم‌افزاری، فنی و تخصصی نیز می‌گوید: در حال حاضر تنها مشکل ما نبود حمایت‌های مالی از سوی نهادها و ارگان های پشتیبان است. وعده‌هایی ابتدای شروع به‌کار جشنواره داده شد اما در عمل هیچ اقدامی مشاهده نشده است. شهرداری و شورای شهر جوانرود نیز ۲ میلیون تومان برای برگزاری این جشنواره مصوب کردند که هنوز رقمی پرداخت نشده است.

دبیر نخستین جشنواره عکس اورامانات با اشاره به اهمّیت فرهنگ و هنر، می‌افزاید: توجهی به مقوله فرهنگ و هنر در منطقه نمی‌شود و با وجود تلاش‌های بسیار برای جذب حامی مالی هنوز در این زمینه نتوانسته‌ایم اعتباری جذب کنیم. وی می‌گوید: از مسئولان رده بالای منطقه تا تجار و شرکت‌های منطقه و کشور درخواست حمایت و پشتیبانی کردیم که تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است. چندین بار تصمیم به اعلام لغو جشنواره گرفتیم که صرفاً به احترام عزیزانی که برای ما عکس فرستاده‌اند منصرف شدیم و همچنان هم به امید جذب حمایت مالی برای دومین‌بار زمان جشنواره را تا پایان تیر تمدید کردیم شاید بتوانیم از حمایت مالی برای برگزاری این جشنواره برخوردار شویم.

خسروی زاده با تأکید بر ضرورت حمایت و پشتیبانی نماینده اورامانات می‌گوید: انتظار بیشتری از آقای نادری به عنوان نماینده اورامانات در مجلس شورای اسلامی می‌رود، زیرا ایشان همواره بر اهمیت رونق گردشگری تأکید دارند. این جشنواره نیز گامی در راستای برنامه‌های گردشگری است و می‌تواند فرصتی برای شناخت زیبایی‌های مناطق بکر اورامانات باشد.

ادریس خسروی‌زاده:
از مسئولان رده بالای منطقه تا تجار و شرکت‌های منطقه و کشور درخواست حمایت و پشتیبانی کردیم که تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است. چندین بار تصمیم به اعلام لغو جشنواره گرفتیم که صرفا به احترام عزیزانی که برای ما عکس فرستاده‌اند منصرف شدیم…