نگاره‌ای گرفته‌شده در شمال شرقی شهر بانه‌وره در اردیبهشت ۱۳۹۴

نگاره‌ای گرفته‌شده در جنوب شرقی شهر بانه‌وره در اردیبهشت ۱۳۹۴

بانه‌وره (به کردی: بانه‌وڕێ)، مرکز دهستان شیوه‌سر و دومین شهر بخش باینگان از توابع شهرستان پاوه، استان کرمانشاه در شمار بیستمین شهر پرجمعیت این استان قرار گرفته است. شهریست محصور گشته در بین کوه‌های شاهو، آتشگاه، ماکوان و ریاکو. ساکنین این شهر عمدتاً از طایفهٔ امامی که یکی از طوایف اتحادیه ایلی مهم و سرشناس ایل جاف است، تشکیل شده است. این طایفه در گذشته، زمستان‌ها به ناحیهٔ گرمسیری دروله، لاوران، کلور، کانی‌سالار و … ناحیه‌های مرزی کشور که نسبت به قسمت‌های دیگر گرمتر بوده مهاجرت می‌کردند و در تابستان به ناحیهٔ سرد سیری همچون شاهو، میگوره، هانه سلیمان و سوروان مهاجرت می‌کردند.

موقعیت مکانی و جغرافیایی:

شهر بانه‌وره در فاصله‌ی ۱۱۰ کیلومتری مرکز استان کرمانشاه و ۱۷ کیلومتری محدوده‌ی جنوب شرقی شهر پاوه واقع گشته است. ارتفاع شهر ۱۷۰۰ متر از سطح دریا می‌باشد و از نظر جغرافیایی در طول ۴۶ درجه و ۲۱ دقیقه شرقی و عرض ۳۴ درجه و ۵۸ دقیقه شمالی قرار گرفته است.

تاریخچه:

طایفهٔ امامی قدمتی حدوداً چند صد ساله دارد و از دیرباز به زندگی عشایری مشغول بودند. در اوایل جنگ هشت‌ساله‌ی ایران و عراق و پس از آواره‌شدن مردمان این طایفه، زندگی عشایری رنگ باخته و سکونت اجباری آغاز گردید، پس از خرید زمینی به مبلغ ۱٬۲۰۰٬۰۰۰ تومان از مردم خانقاه به طور دائم اسکان یافتند؛ و در طی سالهای بعد رفته رفته جمع کثیری از طایفه به روستا روی آوردند.

وجه تسیمه:

دو رأی راجح دربارهٔ نام شهر در میان مردم وجود دارد: 

  • اول اینکه در قسمت غربی شهر کنونی، در قدیم‌الایام پنبه کشت می‌شده است که و بانه‌وره برگفته از دو کلمه «بان» و «وره» است که در معنی تحت لفظی به معنی «دشت پنبه» است.
  • دوم از داستانی قدیمی نشأت می‌گیرد و در لهجه‌ی هورامی بانه‌وره به معنی بام فروریخته می‌باشد.

شهرداری:

مسئولین در روستای بانه‌وره از اوایل انقلاب اسلامی شروع به یکجانشینی و سکنی گزیدن طایفهٔ امامی نمودند؛ که در نهایت و با پیشرفت شهری در سال ۱۳۹۰ با تصویب وزیران عضو کمیسیون سیاسی و دفاعی و بنا به پیشنهاد وزارت کشور، از بزرگترین روستای استان کرمانشاه تبدیل به شهر بانه‌وره گشت.

جمعیت:

جممعیت کنونی شهر بر طبق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن کشور،  ۳۰۴۳ نفر و ۷۵۶ خانوار می‌باشد که ۱۴۴۹ نفر مرد بوده و ۱۵۹۴ نفر زن هستند.

اماکن تفریحی:

منطقه میگوره که از دیرباز ییلاق این طایفه بوده است و هم‌اکنون به دلیل وجود سرای سنگی حسین کوهکن و طبیعت زیبا و بکرش یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری استان می‌باشد که سالیانه گردشگران بسیاری را از داخل و خارج استان و کشور به خود جذب می‌نماید.
یکی‌دیگر از اماکن تفریحی شهر، پارک تفریحی در حاشیه‌ی شمالی شهر است که طی چند سال گذشته سعی مستمر بر توسعه‌ی آن از سوی شهرداری و ساماندهی‌اش، مکانی آرام و زیبا را فراهم ساخته است. 

اماکن مذهبی:

مسجد جامع شهر بانه‌وره با زیربنای ۱۸۰۰ متر یکی از مساجد معروف منطقه است. شایان ذکر است که ۴ مسجد دیگر در شهر موجود می‌باشد.